domowe sposoby na ból głowy
fot. pixabay.com/pheee
Autor - 14 Lutego 2020

Ból głowy zdarza się niemal każdemu. Niektóre rozwiązania mogą okazać się niezwykle pomocne

Ból głowy może mieć wiele przyczyn, jednak niezależnie od rodzaju sprawia, że ludzie szukają rozwiązania problemu w aptece. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tabletki nie są jedynym sposobem na tą dokuczliwą dolegliwość. Istnieje bowiem kilka naturalnych sposobów, by załagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować ból głowy.

Ból głowy według danych statystycznych sprawia, że 4–8% ludności poszukuje porady u lekarza z powodu tej dolegliwości. Dolegliwość spotyka niemal każdego i ma różne oblicza. Jedni odczuwają ucisk w skroniach, u innych ból promieniuje na całą głowę. Cierpimy na niego z wielu powodów m.in. wskutek zmian pogody, niemniej jednak ból można zmniejszyć bądź wyeliminować bez przyjmowania tabletki przeciwbólowej.

Ból głowy może byc wynikiem urazu, zaburzeń neurologicznych, chorób czy czynników zewnętrznych. Czasem jednak przyczyna jest niegroźna, a problem prosty do rozwiązania. Najczęściej dotyka nas tzw. napięciowy ból głowy, który dotyczy większości dorosłych osób. W takich sytuacjach przyzwyczajeni jesteśmy do sięgania po tabletki przeciwbólowe. Czasem jednak lepiej odstawić leki i wypróbować domowe sposoby radzenia sobie z bólem. Może się bowiem okazać, że wystarczy drobna zmiana, by dolegliwość minęła.

Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lekPilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lekCzytaj dalej

Ból głowy utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak dzięki domowym sposobom możemy się go pozbyć.

Jak podaje portal sharecare.com, ważnym elementem dobrego samopoczucia jest dieta. Ból głowy może się pojawiać w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Warto sięgnąć po produkty z wysoką zawartością magnezu, znajdującego się m.in. w zielonych warzywach. Niezmiernie ważna jest także witamina B2, której bogactwo znajduje się w mięsie, wędlinach, wątróbce, ziemniakach oraz produktach zbożowych. Warto ponadto wyeliminować niektóre pokarmy, które u wielu osób wywołują migreny, jak np. czekolada, kawa, alkohol, sery dojrzewające i pleśniowe oraz produkty zawierające glutaminian sodu.3.

W walce z bólem głowy sprawdzą się również zioła Są one skuteczne w walce z bólem głowy, pod warunkiem, że stosujemy je regularnie oraz staramy się wyeliminować te czynniki ryzyka pojawienia się bólu głowy, na które mamy wpływ. Mięta, melisa, kozłek lekarski zmniejszają napięcie mięśni, łagodzą więc ból wywołany przez stres i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Miłorząb i złocień maruna poprawiają z kolei krążenie w naczyniach mózgowych, przynoszą ulgę w migrenie i bólach spowodowanych niedotlenieniem. Kora białej wierzby i rumianek mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego sprawdzają się przy bólach występujących podczas przeziębienia. Przy bólach głowy towarzyszących miesiączce oraz wywołanych zmianami pogody sprawdzą się chmiel, szałwia oraz niepokalanek.

Gdy borykasz się z bólem głowy, warto sięgnąć po matę do ćwiczeń. Badania sugerują, że joga może zmniejszyć intensywność i częstotliwość bólów głowy, a także pomóc zmniejszyć chęć sięgnięcia po leki przeciwbólowe w przyszłości. Joga doskonale nadaje się również do łagodzenia stresu, jednej z głównych przyczyn bólu głowy. Kolejnym, mało znanym w Polsce sposobem radzenia sobie z dolegliwością jest akupunktura. Specjaliści wykazali, że może ona pomóc w zapobieganiu atakom migreny i łagodzić epizodyczne bóle głowy. Autorzy przeglądu badań The Cochrane Library przeanalizowali 12 prób przeprowadzonych z udziałem 2349 dorosłych na całym świecie. W przypadku leczenia akupunkturą bólu głowy typu napięciowego obserwowano zmniejszenie nasilenia dolegliwości oraz zmniejszenie liczby dni ich występowania. W raporcie zasugerowano, że „akupunktura może być cennym narzędziem w niefarmakologicznym leczeniu pacjentów z częstymi epizodami lub chronicznymi bólami głowy typu napięciowego”.

Najważniejszym ze wszystkich domowych sposobów na ból głowy jest jednak sen. Zdrowy, długi odpoczynek jest niezbędny do regeneracji organizmu. W nocy nasz układ odpornościowy jest bowiem najskuteczniejszy w walce z chorobotwórczymi bakteriami i wirusami. Ponadto badania wykazały, że zbyt krótki lub nieregularny sen może wywoływać migrenę i zwiększać częstotliwość bólu głowy. Jeśli jednak pomimo zastosowania wszystkich wymienionych wskazówek ból nie ustępuje, warto porozmawiać z lekarzem, gdyż dolegliwość może mieć poważniejszą przyczynę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gratulacje spływają od fanów. Aleksandra Kwaśniewska i Kuba Badach mają powody do świętowania „W końcu”
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Siniaki, krwiaki, połamane kości i nieleczone choroby. Wyniki oględzin ciała Violetty Villas przerażają, tylko dla osób o mocnych nerwach

Następny artykuł