Ból głowy nie powinien być bagatelizowany
unsplash_Ben White
Autor Aneta Młodawska - 15 Marca 2020

Ból głowy jest często lekceważony przez wielu ludzi. To duży błąd, ponieważ może być objawem niebezpiecznych chorób

Ból głowy sprawia, że 4–8% ludności poszukuje z powodu tej dolegliwości pomocy u lekarza. Przypadłość ta spotyka niemal każdego i ma różne oblicza. Jedni odczuwają ucisk w skroniach, u innych ból promieniuje na całą głowę. Dolegliwość ma różne oblicza i przyczyny. Pojawia się wskutek zmian pogody, stresu bądź odwodnienia, jednak może mieć dużo poważniejsze przyczyny.

Ból głowy może mieć niegroźne przyczyny, takie jak przemęczenie, stres czy szybkiego tempo życia, jednak może też świadczyć o poważnych schorzeniach i nagłych stanach zagrożenia zdrowia. Może on bowiem wynikać z zaburzeń neurologicznych, nadciśnienia czy guza mózgu.

Niezależnie od przyczyny, nawracający ból głowy powinien stać się bodźcem do wizyty u lekarza w celu zdiagnozowania podłoża problemu. W szczególności szybkiej konsultacji lekarskiej wymagają bóle głowy, którym towarzyszą nudności, zaburzenia widzenia, gorączka czy sztywność karku.

Domowe sposoby na zgagę. Warto z nich korzystaćDomowe sposoby na zgagę. Warto z nich korzystaćCzytaj dalej

Ból głowy nie powinien być bagatelizowany, gdyż może być objawem groźnej choroby

Niezależnie od rodzaju ból głowy, zwykle jest on w jakiś sposób związany z układem krążenia. Mózg nie może boleć, bo nie ma w nim tzw. wolnych zakończeń nerwowych odbierających bodźce bólowe, jednak jest ich wiele w otaczających mózg trzech oponach wyposażonych w bardzo gęstą sieć naczyń krwionośnych. Gdy naczynia się rozszerzają, drażnią zakończenia nerwowe w oponach i właśnie to przysparza nam cierpienia.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, najczęstszą przyczyną bólu głowy jest migrena, napięcia różnego pochodzenia lub skoki ciśnienia. Poważne schorzenia znacznie rzadziej są powodem dolegliwości. Niestety zdarza się, że przyczyną bólu głowy jest guz mózgu lub zaawansowane zmiany wewnątrzczaszkowe.

Istnieje kilka typów tej dolegliwości. Należą do nich: epizod bólu głowy o ostrym początku, ostry, nawracający ból głowy z okresami bez bólu, przewlekły, nasilający się ból głowy o postępującym przebiegu lub niepostępujący, codzienny lub prawie codzienny ból głowy. Gdy dolega nam ta przykra dolegliwość, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, gdyż zbierając odpowiedni wywiad na temat jej charakteru, oceni, z czym wiążą się nasze symptomy. Mogą być one skutkiem przyjmowania określonych leków lub sygnalizować poważny problem neurologiczny bądź onkologiczny.

Warto pamiętać, że tylko lekarz jest w stanie określić, czy ból jest groźny dla życia i zdrowia. Na podstawie wywiadu ustala on, z jakim typem dolegliwości ma do czynienia. Najbardziej niepokojący jest typ 1 i 3. Jeśli ból stopniowo nasila się, wybudza ze snu i nie pozwala na zajmowanie się obowiązkami, zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Gdy zaś głowa zaczyna boleć nagle i bardzo mocno, możliwe, że doszło do jednego z tzw. incydentów naczyniowych, z których najgroźniejsze jest pęknięcie tętniaka.

Dzisiaj grzeje: 1. Pacjentom w dramatycznym stanie podano jeden lek. Ich stan poprawił się w 24h, nowa nadzieja w walce z koronawirusem

2. Do sieci wyciekło nagranie z polskiej karetki. Trudno uwierzyć co tam się dzieje

Ból głowy, który trwa kilka godzin, powoduje mdłości i tzw. światłowstręt, nie powinien być powodem do obaw. Najprawdopodobniej jest to ból migrenowy lub napięciowy wynikający ze stresu, lęków lub traumatycznych przeżyć. Czynnikiem powodującym ból głowy nierzadko jest przyjmowanie określonych leków. Dolegliwości mogą być spowodowane przyjmowaniem antybiotyków, leków na alergię, rozszerzających oskrzela czy długotrwałym stosowaniem leków przeciwzapalnych bądź przeciwbólowych. Ponadto pokarmami, które wyzwalają migrenowy ból głowy, często są czekolada, określony typ mięsa, sery żółte, czy warzywa o intensywnym smaku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce
  2. Wiadomo, ile osób w Polsce naprawdę może mieć koronawirusa. Ekspert podał liczby
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Polska zamknie granice? Sztab kryzysowy w trakcie narady

Następny artykuł