ból głowy
unsplash_Anh Nguyen
Autor Aneta Młodawska - 21 Lutego 2020

Rodzaje i przyczyny bólu głowy. Może stanowić objaw niebezpiecznych chorób

Ból głowy zdarza się niemal każdemu. Według danych statystycznych ponad 35 tys. pacjentów w ciągu roku trafia do szpitali z bólem głowy. Dolegliwość ma różne oblicza i przyczyny. Pojawia się wskutek zmian pogody, stresu bądź odwodnienia, jednak może mieć dużo poważniejsze przyczyny.

Ból głowy może mieć niegroźne przyczyny, takie jak przemęczenie, stres czy szybkiego tempo życia, jednak może też świadczyć o poważnych schorzeniach i nagłych stanach zagrożenia zdrowia. Może on bowiem wynikać z zaburzeń neurologicznych, nadciśnienia czy guza mózgu.

Niezależnie od przyczyny, nawracający ból głowy powinien stać się bodźcem do wizyty u lekarza w celu zdiagnozowania podłoża problemu. W szczególności szybkiej konsultacji lekarskiej wymagają bóle głowy, którym towarzyszą nudności, zaburzenia widzenia, gorączka czy sztywność karku.

Na nowotwory głowy i szyi choruje coraz więcej osób. Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się guzaNa nowotwory głowy i szyi choruje coraz więcej osób. Czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się guzaCzytaj dalej

Ból głowy nie powinien być bagatelizowany, gdyż może być objawem groźnej choroby

Niezależnie od rodzaju ból głowy, zwykle jest on w jakiś sposób związany z układem krążenia. Mózg nie może boleć, bo nie ma w nim tzw. wolnych zakończeń nerwowych odbierających bodźce bólowe, jednak jest ich wiele w otaczających mózg trzech oponach wyposażonych w bardzo gęstą sieć naczyń krwionośnych. Gdy naczynia się rozszerzają, drażnią zakończenia nerwowe w oponach i właśnie to przysparza nam cierpienia.

Ból głowy może wystąpić jako choroba pierwotna lub objaw wtórny innych zaburzeń. W zależności od lokalizacji lub specyficznych objawów można wyróżnić co najmniej kilka rodzajów bólu głowy. Ból zlokalizowany u podstawy czaszki może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej spotykane to urazy i przeciążenia w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz nadciśnienie. Ból głowy z prawej lub z lewej strony zaś jest charakterystycznym objawem migreny, lub klasterowego bólu głowy. Czasem jest to skutek przeciążeń i napięć w obrębie prawego lub lewego barku. Z kolei ból głowy w skroniach zwykle wskazuje na migrenę lub jest objawem napięciowego bólu głowy. Wtórne przyczyny bólu głowy w skroniach to urazy głowy i szyi, choroby naczyń krwionośnych, zakażenia bakteryjne, wirusowe lub guzy mózgu. Ból głowy z przodu w okolicach czoła to bardzo częsty objaw migreny i napięciowego bólu głowy, ale może być też powiązany z zapaleniem zatok obocznych nosa.

Rozszerzone naczynia krwionośne wywołane przez stres są jedną z przyczyn bólu głowy

Statystyki medyczne wskazują, że zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z tzw. napięciowym bólem głowy, który nie wynika z żadnej choroby, lecz jest chorobą samą w sobie. Do czynników mogących wyzwolić ten rodzaj bólu należą brak snu, przemęczenie, głód, niewygodna pozycja powodująca napięcie mięśni i przede wszystkim emocje.
Stres zwiększa napięcie mięśni, przyśpiesza akcję serca i podwyższa ciśnienie tętnicze. Reakcją obronną organizmu jest wówczas rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu ciśnienie obniża się i zmniejsza się zagrożenie np. wylewem. Rozszerzone naczynia wywołują jednak ból głowy.

By najszybciej poradzić sobie z bólem, można sięgnąć po tabletki z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym. Znacznie zdrowszym sposobem jest jednak wypróbowanie naturalnych środków, które łagodzą napięcie mięśni i nerwów. Są to ćwiczenia relaksacyjne, akupresura, masaż głowy i karku lub aromatyczna, ciepła kąpiel.
Dobry efekt może też przynieść wypicie kawy, gdyż kofeina powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych.

Ból głowy towarzyszy wielu chorobom. Przy nadciśnieniu tętniczym ból głowy występuje w momencie, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Neuralgia nerwu twarzowego objawia się silnymi napadowymi bólami jednej strony twarzy, które trwają 1-2 minuty i powtarzają się wielokrotnie w ciągu dnia. Przy zapaleniu zatok chłód i wiatr zaostrzają zmiany zapalne błony śluzowej, co powoduje tępy ból w okolicy zatok czołowych i przynosowych. Z kolei wady wzroku, jeśli nie są korygowane za pomocą dobrze dobranych okularów, powodują nadmierne napięcie mięśni gałek ocznych i w efekcie ból w okolicy czołowej i ciemieniowej. Jaskra z wąskim kątem przesączania powoduje jednostronne bóle głowy, zmniejszoną ostrość wzroku i wymioty. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, głównie jego odcinka szyjnego, powodują zaś przykurcze mięśni i zaburzenia w przepływie krwi do mózgu, co jest przyczyną bólu zwykle w okolicach potylicy. Ból głowy często towarzyszy również stanowi zapalnemu zębów. Może on promieniować z zatok szczękowych na całą głowę.

Dzisiaj grzeje: 1. Objaw świadczący o problemach z tarczycą. Żeby go dostrzec, wystarczy spojrzeć w lustro

2. Wyciekły powalające zdjęcia, Marta Kaczyńska już się nie wymiga. Widok odbiera mowę

Czasem ból głowy sygnalizuje schorzenie, które może zagrozić życiu i wymaga natychmiastowej pomocy lekarza. Do chorób takich zalicza się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, tętniak mózgu, wstrząs mózgu, krwawienie śródczaszkowe, krwotok podpajęczynówkowy, krwiak podtwardówkowy lub guz.

Ból głowy najczęściej jest objawem choroby, ale nie zawsze alarmującym. Może towarzyszyć złemu samopoczuciu, obniżonemu nastrojowi, bądź niegroźnej infekcji. Jeśli jednak nie ustępuje, a zwłaszcza kiedy się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jutro pod żadnym pozorem nie kupuj pączków. Ujawniono druzgocące informacje przed tłustym czwartkiem
  2. Córka Beaty Ścibakówny i Jana Englerta usłyszała diagnozę od lekarzy. 19-latka: „Wykryto u mnie guzki”
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Kultowy produkt w słynnej sieciówce już dziś. Kasjerów czekają długie kolejki

Następny artykuł