Ból w klatce piersiowej – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu za mostkiem
pixabay
Autor Magdalena Samecka - 19 Października 2020

Ból w klatce piersiowej – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu za mostkiem

Ból w klatce piersiowej kojarzony jest najczęściej z zawałem mięśnia sercowego. Jednak ten objaw może również świadczyć o innych schorzeniach układu krwionośnego, a także układu oddechowego lub pokarmowego. Jak rozpoznać, czym spowodowany jest ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej – charakterystyka

Ból w klatce piersiowej może mieć wiele przyczyn, najczęstszą są oczywiście schorzenia kardiologiczne, jednak może on się pojawiać również w przebiegu wielu chorób niezwiązanych z układem sercowo–naczyniowym, wśród nich znajdują się:

 • choroby układu oddechowego,
 • choroby układu pokarmowego,
 • choroby układu kostno-szkieletowego.

Klatka piersiowa to struktura kostno-chrzęstna stanowiąca część tułowia i chroniąca narządy wewnętrzne: serce, płuca, tchawicę, przełyk. Jej anatomiczne granice to u góry szyja, u dołu natomiast jama brzuszna. Kształtem przypomina stożek ograniczony mostkiem (z przodu), kręgosłupem (z tyłu) oraz żebrami (z obu boków).

Ból w klatce piersiowej może mieć charakter ostry, określany wtedy często jest jako kłucie w klatce piersiowej lub opisywany jako ucisk. Jego przyczyny mogą być błahe, np. przejedzenie lub sytuacja stresowa, może jednak świadczyć także o poważnych, zagrażających zdrowiu i życiu, schorzeniach

Ból w klatce piersiowej – przyczyny

Przyczyny bólu w klatce piersiowej można podzielić na dwie grupy: kardiologiczne oraz niekardiologiczne. Wśród tych pierwszych znajdują się m.in.:

 • Zawał serca – ból w klatce piersiowej jest wówczas gwałtowny, silny, uciskający, pojawiają się zlewne poty, dreszcze, duszności. Wymienionym objawom mogą towarzyszyć również nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu oraz ból pleców promieniujący do barków (zwłaszcza lewego), ramion, a także drętwienie kończyn.
 • Dławica piersiowa – ból w klatce piersiowej ma charakter gniotący, uciskający, mogący promieniować do szczęki lub przedramienia. Pojawiają się także: duszności, osłabienie, nudności, niepokój.
 • Zapalenie osierdzia – zapalenie worka osierdziowego, w którym znajduje się mięsień sercowy, objawia się bólem w klatce piersiowej nasilającym się podczas ruchu, kaszlu lub przełykania. Na skutek ucisku, jaki wywiera na serce zapalny płyn wysiękowy. mogą wystąpić: duszności, suchy kaszel, tachykardia.
 • Tętniak aorty – ból w klatce piersiowej przy rozwarstwiającym się tętniaku aorty brzusznej jest bardzo silny i przypomina ból zawałowy; promieniuje przeważnie do łopatek, może dojść do utraty przytomności.
 • Kardiomiopatia przerostowa – to choroba serca uwarunkowana genetycznie, w której dochodzi do pogrubienia mięśnia sercowego, najczęściej lewej komory. Ból w klatce piersiowej jest tu charakterystyczny, pojawia się podczas wysiłku i ustępuje do kilku minut po jego zaprzestaniu. Jest to uczucie rozpierania, pieczenia w klatce piersiowej.

Ból w klatce piersiowej – objawy towarzyszące

Ból klatki piersiowej nie musi być, jak już wspomniano, związany ściśle z dysfunkcjami układu krążenia. Jeżeli oprócz niego pojawiają się także inne dolegliwości, może to świadczyć o chorobach dotyczących innych układów. Wśród przyczyn niekardiologicznych bólów w klatce piersiowej wyróżnić można m.in.:

 • Choroby układu oddechowego: zapalenie płuc i opłucnej, zatorowość płucna, odma opłucnowa – dla schorzeń związanych z układem oddechowym charakterystyczne są przede wszystkim kaszel oraz duszność, a także ból podczas oddychania opisywany jako ból w klatce piersiowej. Niebezpieczne jest, gdy pojawiają się dodatkowo problemy ze złapaniem oddechu, krwioplucie, wysoka gorączka lub znaczne obniżenie/podwyższenie ciśnienia tętniczego. Należy wówczas niezwłocznie udać się do szpitala.
 • Choroby układu pokarmowego: zgaga, refluks, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki – wszystkie te schorzenia objawiają się bólem żołądka w nadbrzuszu, co często odczuwane jest przez pacjentów jako ból w klatce piersiowej. Dodatkowo pojawiają się symptomy charakterystyczne dla problemów z układem pokarmowym, takie jak: nudności, wymioty, odbijanie.
 • Stres i nerwica – osoby, które mają tendencję do występowania zaburzeń lękowych, które muszą się zmagać z przewlekłym stresem i obniżonym nastrojem mogą doświadczać bóli w klatce piersiowej. Wówczas mają wrażenie, że nie są w stanie zaczerpnąć oddechu, że się duszą, pojawia się uczucie ucisku, wzmożona potliwość, kołatanie serca lub zawroty głowy. Tego typu stan może pojawiać się bez związku z konkretnym czynnikiem czy sytuacją, ale może być także wywołany przez określone zdarzenie. W przypadku występowanie tego typu objawów należy udać się do psychiatry i/lub do psychologa.

Warto mieć na uwadze, że ból w klatce piersiowej mogą wywołać także leki, np. te, które przyczyniają się do skurczu naczyń krwionośnych (m.in. tryptany i inhibitory fosfodiesterazy).

Ból w klatce piersiowej – diagnostyka i leczenie

Podstawą diagnostyki bólu w klatce piersiowej jest badanie EKG, które jest szybkie, nieinwazyjne i niedrogie, można je wykonać w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Dodatkowo zleca się często badania laboratoryjne:

 • morfologię krwi,
 • lipidogram (ocena frakcji cholesterolu i trójglicerydów),
 • poziom glukozy (ocena metabolizmu węglowodanów),
 • D-dimer (diagnostyka stanów zakrzepowo-zatorowych, a przede wszystkim w diagnostyka zatoru płucnego),
 • poziom elektrolitów,
 • poziom hs Troponiny (diagnostyka zawałów serca),
 • poziom homocysteiny (ocena ryzyka chorób o podłożu miażdżycowym i zakrzepowym, np. miażdżycy, zawału serca),
 • poziom magnezu (diagnostyka m.in. zaburzeń rytmu serca),
 • enzymy trzustkowe,
 • enzymy wątrobowe.

Następny artykuł