Ból zęba to powszechna dolegliwość, której nie należy lekceważyć.
unsplash_H Shaw
Autor Aneta Młodawska - 10 Marca 2020

Cierpisz z powodu bólu zęba? Istnieje kilka sposobów, które mogą Ci pomóc

Ból zęba to dolegliwość, która dotknęła praktycznie każdego. Jego przyczyną może być stan zapalny, uszkodzenie szkliwa lub nadwrażliwość. Gdy się pojawia, nie należy go lekceważyć. W walce z bólem zęba skuteczne mogą się okazać domowe sposoby.

Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, która znacznie utrudnia funkcjonowanie. Przyczyny bólu mogą być różne. Najczęściej spowodowany jest on nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz złymi nawykami żywieniowymi. Niemniej jednak ból może świadczyć również o nadwrażliwości zębów.

Bólu zęba nie należy ignorować i w każdym przypadku dobrze jest konsultować się z dentystą. Zanim jednak udamy się na wizytę, możemy złagodzić ból za pomocą środków przeciwbólowych, lub bardziej naturalnych sposobów. Pomocne mogą okazać się m.in. ziołowe płukanki czy okłady.

Próbowali uchronić się przed epidemią, znaleźli w internecie sposób. 27 osób nie żyjePróbowali uchronić się przed epidemią, znaleźli w internecie sposób. 27 osób nie żyjeCzytaj dalej

Ból zęba to powszechna dolegliwość, której nie należy lekceważyć

Zęby bolą nie bez powodu. W wyniku ich złego stanu może dojść do stanu zapalnego zatok, mózgu, a nawet serca. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości należą przede wszystkim uszkodzenia zębów, np. w wyniku próchnicy lub pęknięcia szkliwa.

Ból pojawiający się w wyniku zmiany temperatury oraz spożywania słodkich i kwaśnych potraw może być spowodowany opuszczeniem się dziąsła, odsłonięciem wrażliwej zębiny lub uszkodzeniem szkliwa. Nierzadko ból zęba spowodowany jest np. powiększeniem się węzła chłonnego, problemami ze stawem żuchwowym lub neuralgią. By określić przyczynę bólu, niezbędna jest pomoc dentysty.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, ból spowodowany ubytkami powstaje dlatego, że luki w zębinie odsłaniają bardzo wrażliwą miazgę zęba. Ta, pod wpływem kontaktu z pokarmami zaczyna boleć. Gdy zmagamy się z zaawansowaną próchnicą, może dojść do zapalenia miazgi. W wyniku stanu zapalnego miazgi może powstać ropień, który także wywołuje ból. Jego przyczyną mogą być również odsłonięte szyjki zębowe, kieszonki zębowe, a także stany zapalne dziąseł.

Ostry ból wywołuje zapalenie okostnej, tzn. poważną komplikację wynikającą z choroby zębów lub jamy ustnej. Do stanu zapalnego może dojść w wyniku choroby dziąseł, powstania tam ropnia lub ich obumarcia oraz w wyniku rozkładu miazgi zęba.

Domowe sposoby na ból zęba są środkiem doraźnym, który powinien być stosowany przed wizytą u dentysty, nie zamiast niej. Słaby ból zęba minie prawdopodobnie po zażyciu leków z grupy NLPZ np. paracetamolu. Przy stanach zapalnych jamę ustną można płukać ciepłym naparem z szałwii lub rumianku. Na ból zęba można również żuć działające przeciwbólowo goździki.

Dzisiaj grzeje: 1. 11-latek stoczył walkę z nowotworem. Odszedł w dniu rocznicy śmierci swojej mamy

2. Niewyobrażalna tragedia, umarł w męczarniach. Rodzina jest zrozpaczona

Jeśli ubytek w bolącym zębie jest wyraźny, można umieścić w nim wacik nasączony olejkiem goździkowym, kamforowym lub jodłowym, bądź kroplami walerianowymi. Płukanka również może okazać się pomocna. 5-6 kropli jodyny i łyżeczki soli, rozpuszczone w szklance wody może przynieść zaskakujące efekty. Niektórym pomaga masaż kolisty punktu na dłoni, w którym łączą się kości kciuka i palca wskazującego. Gdy boli ząb po lewej stronie, masujemy dłoń prawą. Lewą zaś wtedy, gdy boli ząb po prawej stronie. Gdy dolegliwość pojawia się przy nagryzaniu, należy jeść druga stroną.


Jeżeli bólowi zębów towarzyszy obrzęk i pulsowanie, możliwe, że rozwinął się stan zapalny w obrębie korzeni zęba i miazgi. W takiej sytuacji wizyta u dentysty powinna być natychmiastowa. Ulgę w bólu przynosi też płukanie jamy ustnej zimnym naparem mięty, a także przykładanie zimnych okładów na spuchnięty policzek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl znienacka zmienia ceny 300 produktów, przecieramy oczy. Wszystko przez zmianę przepisów
  2. Mąż zażądał rozwodu. Wszystko po tym, jak przyjrzał się temu zdjęciu
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakujące

Następny artykuł