borelioza: nadrozpoznawalność
pixabay JerzyGorecki
Autor Klaudia Gaicka - 1 Sierpnia 2020

Według lekarzy, pacjenci w pełni wyzdrowieli. Oni jednak wciąż odczuwają uporczywe objawy choroby

Borelioza może wpływać na życie pacjenta nawet po jego całkowitym wyleczeniu. Lekarze alarmują o niepokojącym zjawisku dotyczącym boreliozy. Niestety może ono zagrozić zdrowiu, a nawet życiu chorych. Diagnoza boreliozy bywa stawiana zbyt wcześnie.

Borelioza jest jedną z najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze. Najłatwiej zdiagnozować chorobę w przypadku wystąpienia rumienia wędrującego, jednak objaw ten nie zawsze się pojawia. Dotyczy on bowiem zaledwie 40-60% zakażonych.

Dramat Jerzego Stuhra trwa nadal. Żona aktora wyznała prawdę o jego stanie zdrowiaDramat Jerzego Stuhra trwa nadal. Żona aktora wyznała prawdę o jego stanie zdrowiaCzytaj dalej

Borelioza może mieć wpływ na życie pacjentów, nawet po ich całkowitym wyleczeniu

Borelioza jest wieloukładową chorobą wywoływaną przez krętki z rodzaju Borelia. Nazwa ta pochodzi od miejscowości w Stanach Zjednoczonych, New Lyme i Old Lyme, gdzie w 1977 roku opisano pierwsze przypadki choroby.

Pierwsze symptomy rozwijają się stosunkowo wcześnie, ponieważ już w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Niestety wiele z nich jest bagatelizowanych przez pacjentów, którzy nie zdają sobie sprawy, jak groźne jest ukąszenie kleszcza. Do głównym objawów należą między innymi drętwienie kończyn i języka, przewlekły ból stawów, wysypka skórna i stany depresyjne. Szacuje się, że w Polsce dochodzi do dziesiątek tysięcy zakażeń rocznie.

Jak podaje portal Medonet.pl, wielu pacjentów myśli, że choroba już za nimi. Nic bardziej mylnego. Krętki Borelii wywołują często nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka. Chociaż objawy boreliozy mogą świadczyć o innych chorobach, pacjenci bardzo często myślą, że nie zostali odpowiednio wyleczeni.

Wielu ekspertów coraz częściej zwraca uwagę na „nadrozpoznawalność” boreliozy. Pierwszy raz o tym zjawisku alarmowano już blisko 20 lat temu. W kilku specjalnych placówkach leczenia chorób zakaźnych, badających tę chorobę przeanalizowano wyniki badań i wykazano, że wielu z pacjentów, u których zdiagnozowano boreliozę, tak naprawdę cierpią na inne choroby i dolegliwości. Problem diagnostyczny był spory, ponieważ borelioza ma wiele różnego rodzaju objawów. Lekarze zwracają uwagę, że niektóre dolegliwości mogą wynikać z osłabienia niektórych narządów.

Dzisiaj grzeje: 1. Rafał Trzaskowski przekazał smutną wiadomość. Niestety, nie żyje wielki Polak
2.Dramatyczna sytuacja na Ukrainie. Za naszą wschodnią granicą padają rekordy zachorowań
3. Złożenie wniosku na bon 500 plus nie jest takie łatwe. Utrudnienia występują przy dzieciach niepełnosprawnych

Przyczyną takiego osłabienia może być między innymi antybiotykoterapia, wiek pacjenta lub złe nawyki. Do tych ostatnich należą np. niedostateczna ilość aktywności fizycznej, zła dieta lub używki. W przypadku boreliozy tak, jak w przypadku innych chorób, postarajmy się dać wiarę lekarzom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spełniła się wizja Krzysztofa Jackowskiego? Jasnowidz potwierdził, dokładnie przewidział tragiczne zdarzenia
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. PKO BP ostrzega przed oszustami. Klienci otrzymują fałszywe maile, można stracić pieniądze
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł