Jeden z pierwszych objawów boreliozy po ukąszeniu kleszcza. Nie występuje u wszystkich

objawy boreliozy
fot. https://pixabay.com/ Catkin
Autor Natalia Niewczas14.07.2020

Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Te małe pajęczaki potrafią przeskoczyć na nasze nogi z wysokich traw, a potem wędrują po ciele, aby znaleźć odpowiednio ciepłe i wilgotne miejsce do ukąszenia. Często znajdujemy je tam, gdzie skóra jest odpowiednio cieńsza, na przykład pod pachą. W Polsce co roku stwierdza się tysiące przypadków zachorowań na boreliozę. Poprawne usunięcie pajęczaka, podobnie jak szybkie rozpoznanie objawów wystąpienia choroby, może zmniejszyć ryzyko groźnych dla zdrowia powikłań związanych z boreliozą.

Borelioza to inaczej “choroba z Lyme”. Bakterie wywołujące chorobę znajdują się w jelitach pajęczaka, który podczas ukąszenia przenosi je wprost do organizmu człowieka. Kleszcze można spotkać praktycznie wszędzie, nie tylko w lasach. Ryzyko ukąszenia przez kleszcza istnieje także wtedy, gdy spacerujemy w parku, pilnujemy dziecka na placu zabaw, a nawet wychodzimy do sklepu. Właśnie dlatego warto znać symptomy, które mogą pomóc w szybkim rozpoznaniu rozwijającej się choroby.

Jerzy Stuhr w szpitalu. Nie jest dobrzeJerzy Stuhr w szpitalu. Nie jest dobrzeCzytaj dalej

Podstępna borelioza

Borelioza objawia się niekiedy rumieniem wędrującym, nazywanym również “bawolim okiem”. Ta charakterystyczna zmiana z wyglądu przypomina nieco tarczę strzelecką - tworzy ją wyraźnie zaczerwieniony punkt obwiedziony bladym okręgiem, zakończony czerwoną obwolutą. To właśnie to czerwone zakończenie zmiany “wędruje”, przemieszcza się po ciele dalej. Rumień wędrujący występuje od około tygodnia po ukąszeniu pajęczaka, lecz nie pojawia się on u każdego dotkniętego boreliozą pacjenta.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, rumień wędrujący, będący jednym z pierwszych symptomów świadczących o rozwoju boreliozy, występuje zaledwie u ok. 40% chorych. Chociaż zmiana osiąga średnicę co najmniej 5 centymetrów i trudno ją przegapić, brak pojawienia się tej charakterystycznej zmiany nie oznacza, że bakterie nie przedostały się do organizmu człowieka. Jednocześnie wykwit może świadczyć także o skórnych zmianach alergicznych niemających związku z chorobą odkleszczową.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2.Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnuje

Po ukąszeniu kleszcza najważniejszą rzeczą jest prawidłowe usunięcie pajęczaka z ciała. Jeżeli po ugryzieniu na skórze pojawi się rumień lub inna wzbudzająca niepokój zmiana, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Lekarz potwierdzi charakter zmiany, a także, w razie potrzeby, skieruje pacjenta na dodatkowe badania mające na celu dokładne rozpoznanie choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klamka zapadła, zamykają już dzisiaj. Polskie lotnisko nie ma wyjścia
  2. Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ranny pitbull chował się za śmietnikiem. Na widok człowieka nieruchomiał ze strachu, wszystkiemu winne były dzieci
  6. Ferie zimowe 2021. Rząd odwoła coroczną przerwę w nauce? Już wszystko wiadomo

Następny artykuł