borelioza objawy
Fot. pixabay.com/ smellypumpy
Autor Klaudia Gaicka - 15 Maja 2020

Objawy boreliozy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach. Każdy powinien je znać

Borelioza może nieść za sobą wiele negatywnych następstw. Jednym z nich jest boreliozowe zapalenie stawów, daje nam ono kilka charakterystycznych objawów. Dowiedz się, jak je diagnozować.

Borelioza stawowa to mówiąc bardziej precyzyjnym językiem, boreliozowe zapalenie stawów. Jest jedną z postaci zwykłej boreliozy, niestety, jej objawy pojawiają się czasem nawet po kilku miesiącach lub latach. Przy tak pięknej pogodzie, jaką rozpieszcza nas widok za oknem, ciężko ignorować pociąg do przebywania na łonie natury. Niestety zarówno lasy, jak i wysokie trawy mogą skrywać w sobie kleszcze, które łakną naszego osocza.

Babcina metoda na bezsenność. Wspaniale rozluźnia i nie otumaniaBabcina metoda na bezsenność. Wspaniale rozluźnia i nie otumaniaCzytaj dalej

Borelioza stawowa daje inne objawy od niż zwykłe choroby stawowe

Boreliozowe zapalenie stawów objawia się jedynie pobolewaniami stawów. Bóle lekkiego natężenia miewa czasem każdy z nas i nie musi to oznaczać od razu choroby. Przy zapaleniu staw jest zdecydowanie spuchnięty, zaczerwieniony i bolesny. Jak podaje serwis Medonet.pl, symptomy te często nie są symetryczne oraz bywają niezbyt nasilone. Choroba najczęściej dotyka stawy w kończynach. Nieleczone może ustąpić po kilku tygodniach lub rozwinąć się w ostre zapalenie stawów.

Przy diagnozowaniu lekarz bierze pod uwagę to, że w Europie borelioza stawowa, jest stosunkowo rzadka (względem np. Stanów Zjednoczonych). Osoby z problemami stawowymi często mylą się w swojej autodiagnozie.

Najczęściej choroba dotyka stawy kolanowe, w następnej kolejności skokowe, ramienne, łokciowe, skroniowo-żuchwowe oraz rąk. Średnio pół roku po pierwszym ataku choroba rozprzestrzenia się na kolejne stawy.

W okresach między zaostrzaniem się przebiegu choroby stawy mogą wydawać nam się całkowicie zdrowe, nie odczuwamy wtedy żadnych objawów. Następne rzuty boreliozy stawowej są zwykle słabiej nasilone, mimo to wymagają kontroli lekarza.

Cechą charakterystyczną boreliozy jest to, że zapalenie może podróżować po naszym ciele. Np. zaczyna się w barku i po czasie przechodzi na łokieć. Co ważne, choroba skrajnie rzadko zajmuje drobne stawy, takie jak stawy stóp i dłoni.

Dzisiaj grzeje: 1. Na pogrzebie Kacperka panowała cisza. Mama chłopca nie wytrzymała

2. Wszystko ma się zacząć już na dniach. Wizja Jackowskiego załamała wiele osób

Jak podaje Medonet.pl, u co dziesiątej osoby, której nie podano antybiotyku, choroba przechodzi w stan przewlekły. Przewlekłą formę choroby lekarz diagnozuje, jeżeli objawy zapalenia stawów o tej samej lokalizacji utrzymują się przynajmniej przez 12 miesięcy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nasączony wywarem z czosnku i cebuli gazik nałożyła na stopę i poszła spać. Do rana sczerniał od toksyn wydostających się z organizmu
  2. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska legenda, niestety
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Wiele osób nawet nie wiedziało, że straciło oszczędności swojego życia. Upadek banku pociągnął ich za sobą

Następny artykuł