Borelioza: objawy neurologiczne
fot. https://pixabay.com/ GWIE
Autor Natalia Niewczas - 21 Lipca 2020

Borelioza może atakować układ nerwowy. Objawy są bardzo nietypowe

Borelioza, nazywana też “chorobą z Lyme”, może rozwijać się w ciele przez lata i nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Z tego powodu dotknięci nią pacjenci często bywają przez długi czas nieświadomi istnienia zagrażającej życiu choroby. Nieleczona borelioza prowadzi do niebezpiecznego zapalenia mózgu. Z kleszczami, a także z boreliozą, nie ma zatem żartów.

Borelioza, o czym nie każdy wie, dzieli się na trzy podstawowe typy: boreliozę stawową, kardiologiczną i neuroboreliozę, zależnie od organu lub układu narządów, jaki zajmie powodująca chorobę bakteria. Neuroborelioza uszkadza prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, przez co może objawiać się na przykład nagłymi napadami agresji.

Niepokojąca wizja Jackowskiego dotycząca polskich uczniów. Co według jasnowidza wydarzy się we wrześniu?Niepokojąca wizja Jackowskiego dotycząca polskich uczniów. Co według jasnowidza wydarzy się we wrześniu?Czytaj dalej

Borelioza i jej objawy

Borelioza stanowi zagrożenie nie tylko dla entuzjastów leśnych wędrówek, ale i dla bawiących się na placach zabaw dzieci, niedzielnych spacerowiczów i miłośników wiejskiej przyrody. Kleszcze czyhają na nas zwłaszcza w wysokich trawach i często niepostrzeżenie wślizgują się pod nogawkę spodni, aby stamtąd zawędrować po naszym ciele w odpowiednio wilgotne i ciepłe miejsce, takie jak pachy lub wgłębienia pod kolanami. Borelioza atakuje różne układy narządów człowieka. Neuroborelioza, będąca jednym z typów tej jednostki chorobowej, dotyczy układu nerwowego, przez co może dawać objawy kojarzone głównie z depresją.

Jak podaje portal medonet.pl, w niektórych przypadkach neuroborelioza przypomina depresję, ale nie wolno dać zwieść się łatwym do przeoczenia objawom. Symptomy neuroboreliozy w dużej mierze zależą od stadium zaawansowania choroby i reakcji samego organizmu. Szczególnie mylące dla pacjenta mogą być te dotyczące naszych emocji.

Objawy neuroboreliozy zasadniczo mają trzy stadia. Pierwsze stadium charakteryzuje się występowaniem symptomów w obrębie układu ruchowego - swobodne przemieszczanie się pacjenta może być ograniczone przez powodujące dyskomfort drżenia mięśni lub niedowłady kończyn. O potencjalnym rozwoju choroby świadczy także wystąpienie rumienia wędrującego - jest to przypominający tarczę strzelecką, powiększający się odczyn zapalny.

W drugim stadium neuroboreliozy pacjent może borykać się z takimi dolegliwościami jak bóle głowy, mdłości, wymioty czy podwyższona temperatura ciała. Wynikają one z powstałego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Symptomy te, zwłaszcza bóle w obrębie czaszki, opisuje się jako wyjątkowo silne.

Dzisiaj grzeje: 1. Tragedia, nie żyje. Ujawniono właśnie jeszcze gorsze fakty nt. kulis
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Prezes ZUS jasno o wieku emerytalnym: Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy

Trzecie stadium choroby, oprócz tego, że jest bezpośrednio związane z postępującym zapaleniem w mózgu, dotyczy zaburzeń osobowości. U dotkniętych neuroboreliozą pacjentów na tym etapie obserwuje się stan otępienia i zobojętnienia, a także zaburzenia charakteru, które można pomylić z depresją.

Wystąpienie każdego niepokojącego objawu warto skonsultować z lekarzem specjalistą. W przypadkach wielu chorób leczenie jest najskuteczniejsze właśnie wtedy, gdy dana jednostka chorobowa zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Z ostatniej chwili: jezdnia zapadła się pod autobusem. Na miejsce jadą służby
  3. Prawda o 500 plus wyszła na jaw. Eksperci nie mają najmniejszych wątpliwości, pokazali dowody;
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł