Boże Narodzenie: seniorzy podrzucani do szpitali
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 10 Grudnia 2019

Seniorzy masowo oddawani do szpitali na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"

Boże Narodzenie to dla polskich szpitali niełatwy okres. W tym czasie placówki medyczne przechodzą prawdziwe oblężenie. Choć brzmi to okrutnie, to wciąż wiele osób oddaje na Święta seniorów do szpitala.

Coraz częściej Polacy spędzają Boże Narodzenie poza domem. Już od kilku lat obserwuje się trend wyjazdów na Święta do ciepłych krajów lub na narty. Nie ma w tym nic złego, bo przecież chodzi o to, aby spędzić ten czas z osobami, na których nam zależy. Jednak często takie plany wiążą się z wręcz nieludzkim traktowaniem osób starszych.

Okres świąteczny to dla wielu seniorów bardzo trudny czas w roku i nie chodzi tu o mozolne przygotowywanie tradycyjnych potraw wigilijnych dla całej rodziny. Od wielu lat w szpitalach w całej Polsce na Boże Narodzenie podrzucane są osoby starsze, które nie wymagają hospitalizacji.

Milion Polaków choruje na śmiertelną chorobę. Wielu z Was nie ma o tym pojęciaMilion Polaków choruje na śmiertelną chorobę. Wielu z Was nie ma o tym pojęciaCzytaj dalej

Boże Narodzenie bez seniorów

Choć brzmi to nieludzko i niewiarygodnie, to niestety statystyki nie kłamią. Jak podaje portal onet.pl, w okresie świątecznym ilość osób starszych przebywających w szpitalach wzrasta o nawet 30%. Raczej mało prawdopodobne, aby wszystkie wylądowały w szpitalnym łóżku przez zachłyśnięcie się ością z karpia.

Prawda jest taka, że wiele rodzin chcąc pozbyć się “problemu” na święta w postaci osoby starszej, którą trzeba się zająć, zwyczajnie wysyłają ją do szpitala. Niekiedy zdarza się tak, że bliscy, o ile można ich tak nazwać, specjalnie nie podają swoim babciom, czy dziadkom leków, aby ich stan zdrowia się pogorszył i mogli być przyjęci na oddział.

Inni umyślnie doprowadzają do stanu odwodnienia seniorów swojego rodu, tylko po to, by nie musieć się nimi zajmować i spokojnie móc pojechać na wymarzony wyjazd świąteczny. Co więcej, często dzieje się tak, że pacjent już zaledwie po kilku dniach może wrócić do domu, jednak w tym momencie kontakt z rodziną nagle się urywa i chorego zwyczajnie nie ma kto odebrać ze szpitala.

Z tego też względu Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie rozpoczęła akcję o nazwie “Wspólne święta”. Dzięki niej OIL chce dotrzeć zarówno do osób, które porzucają swoich bliskich na czas Świąt, jak i tych, które są świadkami takiego zachowania.

- To już trzecia odsłona kampanii. Zwracamy się w niej nie tylko do bliskich pacjentów, próbując wywołać refleksję. Zwracamy się do każdego. Bo niemal każdy zna rodzinę, gdzie np. opieka nad seniorem bywa trudna z uwagi na niepełnosprawność, wyczerpanie opiekuna czy szereg jego innych obowiązków. Warto zapytać sąsiada, znajomego, czy można jakoś pomóc, choćby spędzając z takim seniorem trochę czasu, w którym opiekun mógłby zrobić świąteczne zakupy, załatwić swoje sprawy lub zwyczajnie odpocząć. Niekiedy mały gest, zwykła życzliwość okazuje się czymś ważnym i wielkim, czymś co może wpłynąć na przebieg zdarzeń – pisze na swojej stronie internetowej OIL.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  6. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion

Następny artykuł