Oficjalnie wydano już rozporządzenie. Nowe restrykcje na nadchodzące święta

Boże Narodzenie 2020
unsplash.com/ S&B Vonlanthen
Autor Natalia Niewczas26.11.2020

Wiadomo już z jakimi zasadami będą musieli liczyć się Polacy podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Rząd przyjął rozporządzenie w czwartek 26 listopada. W tym roku na wigilię można zaprosić nie więcej niż 5 osób.

Prawdopodobnie mało kto spodziewał się, że Święta Bożego Narodzenia w obliczu pandemii pozostaną takie same, jak dotychczas. Nawet w tym wyjątkowym czasie będą obowiązywały dodatkowe restrykcje. W czwartek 26 listopada rząd opublikował rozporządzenie - dotyczy ono także limitu gości podczas świątecznego, rodzinnego spotkania.

Filip Chajzer przekazuje alarmujące wieści dotyczące stanu zdrowia swego ojca. Zwrócił się do Polaków z gorącym apelemFilip Chajzer przekazuje alarmujące wieści dotyczące stanu zdrowia swego ojca. Zwrócił się do Polaków z gorącym apelemCzytaj dalej

Opublikowano decyzję, która dotyczy między innymi Świąt Bożego Narodzenia

Według rządowego rozporządzenia do 27 grudnia obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń. Jedyny wyjątek stanowią te spotkania, których limit gości “z zewnątrz” nie przekracza 5 osób. I tu jednak nie brakuje dodatkowych restrykcji.

- Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania (...) zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem i spotkań do 5osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie - czytamy w rozporządzeniu.


Jak podaje portal money.pl, do limitu osób nie wlicza się jednak osoby organizującej spotkanie oraz tych osób, które mieszkają z organizatorem na co dzień. Data obowiązywania restrykcji oznacza, że zasady będą obowiązywać także podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Rzecznik rządu już parę dni temu przekonywał, iż jego zdaniem najlepiej maksymalnie ograniczyć listę gości zaproszonych na wspólną wigilię. Jak podkreślał Piotr Müller, byłoby to najbezpieczniejsze dla zdrowia obywateli.

- Zacznijmy od tego, że najlepiej, by na wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. To jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Samo rozporządzenie reguluje to w ten sposób, że rodzina, która mieszka ze sobą, może być bez żadnego limitu, a dodatkowo może być jeszcze 5 osób - wyjaśniał rzecznik rządu.


Warto nadmienić, iż zakaz zgromadzeń nie dotyczy spotkań o charakterze służbowym. Wyłączone z obostrzenia są również egzaminy na biegłych rewidentów, egzaminy na prawo jazdy oraz szkolenia przeprowadzane dla pracowników służby zdrowia i mundurowych.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
2.Smutna wiadomość o Agacie Młynarskiej, trwa walka o zdrowie. Wiemy, w jakim jest stanie
3.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Czesto nie daje żadnych objawów, zabija połowę chorych. Nowotwór, który wykryć można jedynie poprzez badanieCzesto nie daje żadnych objawów, zabija połowę chorych. Nowotwór, który wykryć można jedynie poprzez badanieCzytaj dalej

Epidemia COVID-19 niewątpliwie zmieni tegoroczne Święta Bożego Narodzenia. Być może nie wpłynie jednak na zjawisko przedświątecznej gorączki w sklepach - od soboty ponownie otwierają się bowiem galerie handlowe.

W czwartek 26 listopada Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 16 687 nowych zakażeń koronawirusem. Jednocześnie resort przekazał przykre wieści o śmierci 580 chorych na COVID-19 pacjentów.

Ponure słowa Wiceministra Zdrowia. Skala pandemii przerosła polski system zdrowiaPonure słowa Wiceministra Zdrowia. Skala pandemii przerosła polski system zdrowiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Zabrał córkę na wyprawę. Nagle nie wierzył własnym oczom. 5-latka dokonała historycznego odkrycia
  3. Paradoks czarnych dziur. Naukowcy od lat głowią się nad odpowiedzią
  4. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  7. Myślał, że jest sam na sam z psem. Żona przyłapała ich na kanapie i wszystko nagrała
  8. Dodatkowy dzień na zakupy w grudniu. Nagła wiadomość w sprawie zakazu handlu w niedziele

Następny artykuł