Bożena Kurowska: nikt nie wiedział o jej chorobie
screen youtube.com/Łuków Historia
Autor Karol Zaborowski - 4 Listopada 2019

Bożena Kurowska była jedną z największych gwiazd PRL. Umarła na deskach teatru, nikt nie wiedział o jej chorobie

Bożena Kurowska miała przed sobą niesamowitą karierę, która bez problemu mogła wykroczyć poza granice naszego kraju. Aktorka niespodziewanie odeszła podczas jednego ze swoich spektaklów. Kiedy umierała, widzowie myśleli, że wciąż gra.

Bożena Kurowska już swoją pierwszą rolą zachwyciła zarówno zwykłych widzów, jak i krytyków. Młoda aktorka przejawiała niesamowity talent i jej spektakularna kariera w Polsce i za granicą była jedynie kwestią czasu. Niestety wszystko nagle zostało przerwane przez chorobę, o której praktycznie nikt nie wiedział.

Mimo swojego wieku, Kurowska bardzo szybko została okrzyknięta najbardziej obiecującą aktorką swojego pokolenia. Artystka naukę swojego fachu zaczęła już w wieku 16 lat, ponieważ nawet w dzieciństwie doskonale wiedziała, że chce się poświęcić aktorstwu. Występowała zarówno w głośnych produkcjach filmowych, jak i spektaklach teatralnych. Jej talent został doceniony między innymi przez Andrzeja Wajdę, który docenił jej rolę w filmie “Zamach”.

Serce pacjentki zatrzymało się jeszcze w karetce. Serce pacjentki zatrzymało się jeszcze w karetce. "Lekarka nie była zainteresowana losem pacjentki"Czytaj dalej

Bożena Kurowska odeszła na oczach widzów

Tragiczna śmierć aktorki miała miejsce w 1969 roku podczas jednego z jej spektakli, który grany był w warszawskim Teatrze Klasycznym. Kurowska niespodziewanie upadła na podłogę, a widownia była przekonana, że jest to jedynie element przedstawienia. Nawet jej koledzy z teatru nie mieli pojęcia, co się wtedy wydarzyło.

Mimo początkowego zaskoczenia aktorce została udzielona pierwsza pomoc i próbowano przywrócić bicie jej serca poprzez resuscytację. Niestety działania, które miały uratować jej życie, nie przyniosły nawet najmniejszego rezultatu. Początkowo przyczyna jej śmierci w ogóle nie była podana. Dopiero po latach wyszło na jaw, że aktorka cierpiała na białaczkę.

Niespodziewana śmierć aktorki w wieku zaledwie 32-lat zaskoczyła całe środowisko aktorskie w Polsce, jak i fanów artystki. Nikt z jej najbliższego otoczenia nie miał pojęcia, że zmaga się z tak poważną chorobą. Niestety nie wiadomo dokładnie, jak długo rozwijała się choroba aktorki, jednak patrząc na to, jak błyskawicznie doprowadziła do jej śmierci, można sugerować, że Kurowska cierpiała na nią nawet od kilku lat.

Niestety nawet teraz białaczka jest niezwykle trudną do wyleczenia chorobą, która nierozpoznana w porę może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Postawienie odpowiedniej diagnozy, w czasach, kiedy żyła Bożena Kurowska było jeszcze trudniejsze i zapewne nigdy już nie dowiemy się, czy aktorka w ogóle była świadoma tego, jak mało czasu jej pozostało.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zostawili bliźniaki pod opieką niani. Wszystko zarejestrowała ukryta kamera
  2. 26-latek w ciężkim stanie trafił do szpitala. Wszystko przez napoje energetyczne
  3. Gabriela Kownacka była kochana przez miliony fanów. Choroba, która ją zabrała diagnozowana jest u tysięcy Polek

Następny artykuł