Brzuch: przyczyny bólu
pixabay_silviarita
Autor Barbara Bujar - 21 Maja 2020

Często miewasz skurcze brzucha? Przyczyn może być kilka, nie należy ich lekceważyć

Brzuch boli z różnych powodów. Dolegliwość ta jest częsta i objawia się tzw. bólem skurczowym. Doprowadzić może do tego nieodpowiednia dieta lub choroba jelit. Przyczyn jest jednak więcej. Żadnej z nich nie należy lekceważyć.

Brzuch może boleć nas z wielu powodów. Skurcze brzucha to dolegliwość, która dotyka wielu z nas niezależnie od wieku. Są zmienne, nasilają się i słabną. Często towarzyszą im także objawy dodatkowe, np. wzdęcia czy nudności. Brzuch reaguje w ten sposób na nieodpowiednią dietę lub z powodu choroby jelit. Przyczyn może być jednak więcej i nie należy ich lekceważyć.

WHO podało tragiczny bilans. Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku epidemiiWHO podało tragiczny bilans. Najwięcej zakażeń koronawirusem od początku epidemiiCzytaj dalej

Z tych powodów boli nas brzuch

Uczucie rozpierania w jelitach dla nikogo nie jest przyjemne. Może mieć ono wiele źródeł. Skurcze brzucha najczęściej związane są z układem pokarmowym. Jak podaje portal radiozet.pl, ból ten może mieć także związek z układem moczowym lub układem rodnym kobiet.

Przyczyny bólu brzucha są różne. Najprostszą z nich jest nieodpowiednia dieta. Nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu, jadłospis złożony z tłustych i ciężkostrawnych dań lub spożywanie posiłków o późnych porach może mieć ogromny wpływ na kondycję zdrowotną naszego brzucha.

Skurcze brzucha mogą być spowodowane również prze zaparcia, zespół jelita drażliwego, połykanie powietrza podczas jedzenia, nietolerancję pokarmową lub uchyłki jelita grubego. Bóle mogą powodować również choroby, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Dzisiaj grzeje: 1. Tysiące Ukraińców chce przedostać się do Polski. Zadanie to jest jednak wyjątkowo trudne

2. Żona zauważyła w knajpie męża na randce z kochanką. Reakcja przechodzi najśmielsze oczekiwania, przechodnie nie mogli oderwać oczu

Skurcze brzucha mają więc różne przyczyny. Zgodnie z tym, o czym informuje radiozet.pl, można sobie z nimi radzić. Należy dbać o odpowiednią dietę i regularny czas posiłków. W przypadku nietolerancji pokarmowej należy unikać pokarmów wywołujących skurcze. Można oczywiście skorzystać z leków dostępnych w aptece. W opisanych wyżej dolegliwościach mogą pomóc m.in. tabletki rozkurczające.

Przy silnych bólach, które pojawią się z nieznanych powodów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedyś obrastał płoty w ogrodach i ludzie za nim przepadali. Agrest dzisiaj jest niedoceniany, a szkoda bo ma niewyobrażalne właściwości
  2. Kolejne ognisko koronawirusa w Polsce. Chodzi o fabrykę mebli w Wielkopolsce, zamknięto przedszkola
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Ministerstwo zajęło nowe stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Spore zaskoczenie

Następny artykuł