budzik_jak_uzyc
pixabay_congerdesign
Autor Damian Witoń - 12 Lutego 2020

Mnóstwo osób używa go, aby wstać z łóżka na czas.. Niestety często w nieprawidłowy sposób

Budzik potrafi być bardzo przydatnym urządzeniem dla osób, które muszą wstać z łózka o określonej godzinie. Niestety wielu z nas korzysta z niego w nieprawidłowy sposób, co może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia.


Budzik często uważany jest za największego wroga przez wielu ludzi, którzy chcieliby spać odrobinę dłużej. Trudno jednak wyobrazić sobie bez niego życie, zwłaszcza jeśli z uwagi na zobowiązania, których się podjęliśmy, musimy wstawać z łóżka o określonej godzinie. Oczywiście niektórzy z nas potrafią budzić się w odpowiednim czasie bez jego pomocy. Reszta powinna jednak wiedzieć, jak korzystać z tego urządzenia w sposób, który nie odciśnie się negatywnie na zdrowiu.

Najdroższy lek na świecie rozdawany na loterii. Rodzice dzieci z SMA są oburzeniNajdroższy lek na świecie rozdawany na loterii. Rodzice dzieci z SMA są oburzeniCzytaj dalej

Budzik powinien mieć odpowiednio dobrany dźwięk

Większość z nas korzysta z budzików, które pozwalają na wybór sygnału alarmowego informującego o tym, że czas już wstawać z łóżka. Według badań naukowców z Uniwersytetu RMIT w Melbourne odpowiednia selekcja ma ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania podczas dnia. Wyniki ich obserwacji pokazują wyraźnie wyższość pewnych dźwięków nad innymi.

Repertuar sygnałów alarmowych dostępny, chociażby na telefonach komórkowych czy budzikach elektronicznych jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu lub kilkuset propozycji, a nawet samodzielnie wgrywać pliki audio. Niektórzy uważają, że najlepsze są ostre i głośne dźwięki, ponieważ szybki i zdecydowanie wyrywają nas ze snu. Niestety ich używanie okazać się złym pomysłem.

Według australijskich naukowców zdecydowanie lepiej postawić na przyjemne i melodyjne alarmy. Oprócz swoich walorów muzycznych mogą poprawiać naszą czujność. Ostre i głośne dźwięki wykazują przeciwne działanie. Ich używanie sprawi, że przez znaczną część dnia po przebudzeniu, będziemy nieporadni i mniej czujni, a także będziemy mieli poczucie ograniczonej przytomności.

Jak podaje portal focus.pl, główny autor badania doktorant Uniwersytetu w Melbourne Stuart McFarlane uważa, że niewyspanie może być dużym problemem współczesnego świata.

-Jeśli nie budzisz się prawidłowo, twoja wydajność może być gorsza do czterech godzin, a to z kolei może wiązać się z poważnymi wypadkami - twierdzi naukowiec

Do pełnego zrozumienia wpływu doboru dźwięku alarmu na funkcjonowanie człowieka, potrzebne będą kolejne badania. Już teraz można jednak stwierdzić, że lepszym rozwiązaniem jest postawienie na melodyjne i przyjemne dla ucha utwory. Ich pozytywny wpływ będzie szczególnie ważny dla osób, których praca wiąże się dużym niebezpieczeństwem i wymaga pełnej koncentracji, czyli na przykład pilotów czy strażaków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje dziecięca gwiazda. Matka poinformowała o śmierci syna
  2. Agata Duda tym razem nie mogła pomóc mężowi. Nawet TVP nie ocenzurowało incydentu
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Polacy masowo piją ją każdego dnia. Jest trucizną, która dewastuje nasz organizm

Następny artykuł