Jak zachować się podczas burzy?
pixabay.com/Oimheidi
Autor Barbara Bujar - 13 Czerwca 2020

Jak zachować się podczas burzy? Garść wskazówek, które mogą ocalić nam życie

Burza to zjawisko, które najczęściej obserwujemy w sezonie wakacyjnym. Pioruny, które jej towarzyszą stanowią realne zagrożenie dla życia człowieka. Z racji zbliżającego się lata, warto dowiedzieć się, jak najłatwiej uniknąć niebezpieczeństwa oraz jak pomóc osobie porażonej piorunem.

Burza jest zjawiskiem, które w Polsce trwa zazwyczaj od maja do września. Powstaje, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka, dlatego najczęściej obserwuje się ją w sezonie wakacyjnym. Burza charakteryzuje się silnymi opadami, którym czasem towarzyszy grad. Dodatkowo podczas jej trwania dochodzi do wyładowań elektrycznych, wskutek czego na niebie pojawiają się pioruny. Są one bardzo niebezpieczne i w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci człowieka.

Jak podaje medonet.pl, w naszym kraju rocznie umiera od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, które zostały porażone piorunem. Od czterech do pięciu razy więcej rannych przeżywa, ale mgą oni zmagać się później z pewnymi komplikacjami zdrowotnymi. Chociaż są to pocieszające statystyki, warto wiedzieć, jak zachować się w czasie burzy i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Porady zdrowotne od Anny Lewandowskiej. Warto je zapamiętaćPorady zdrowotne od Anny Lewandowskiej. Warto je zapamiętaćCzytaj dalej

Sposoby, dzięki którym burza nie będzie ci straszna

Na burzę najbardziej należy uważać na otwartej przestrzeni. Śmiertelne pioruny najczęściej atakują w lasach i górach. Ostrożność warto zachować także przy dużych zbiornikach wodnych oraz między wysokimi budynkami. Najlepiej więc schronić się przed burzą w domu. Lekarz medycyny ratunkowej, Sylweriusz Kosiński, podał sposoby na to, aby przewidzieć niebezpieczeństwo i zdążyć schować się w budynku jeszcze przed pierwszą kroplą deszczu.

Według specjalisty należy zwracać uwagę na swoje włosy. Jeżeli zaczynają się one elektryzować i minimalnie unosić ku górze, może oznaczać to, że zaatakuje nas naprawdę silna i groźna burza. Bardziej znaną metodą jest ta, aby sprawdzić ile sekund upłynie między błyskiem a grzmotem. Jeśli nasz wynik wskaże mniej niż 30 sekund, warto zacząć wracać do domu.

Może zdarzyć się jednak tak, że nie uda nam się schronić w domu ani w żadnym innym budynku. Wtedy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim nie można przebywać w pobliżu szczytów górskich, pojedynczych drzew oraz przedmiotów, które z łatwością przewodzą prąd. Najlepiej zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty i kucnąć lub usiąść na płóciennym albo skórzanym plecaku lub torbie. Absolutnie nie wolno w takiej sytuacji kłaść się na ziemi albo przebywać w wodzie. Należy pamiętać także o tym, by utrzymywać kilkumetrowy odstęp od innych ludzi.

Na otwartej przestrzeni w trakcie burzy niestety nigdy nie jest bezpiecznie. Jeśli nie stosujemy się do wymienionych wyżej porad, narażamy nasz organizm na większe niebezpieczeństwo. Wtedy dużo łatwiej i szybciej w nasze ciało może uderzyć piorun. W takim przypadku prąd przechodzi przez tkanki i dostaje się do organizmu.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikami

Pierwsza pomoc w przypadku uderzenia piorunem jest bardzo prosta. Na początku koniecznie należy zadbać o własne bezpieczeństwo i wezwać pomoc. Dopiero później można przystąpić do oceny stanu poszkodowanego. Nie trzeba bać się dotykać osoby rannej. Śmiało można sprawdzić, czy jest przytomna i oddycha. Jeśli nie, od razu należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Kolejnym krokiem powinno być opatrzenie ran i oparzeń. Kiedy zrobimy już wszystko, pozostaje tylko czekać na pomoc. Najważniejsze jest to, aby pozostać z ofiarą do momentu przyjazdu karetki pogotowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus na Komunii. Sanepid pilnie poszukuje uczestników mszy
  2. Andrzej Duda grzmiał o "komuchach" i atakował sędziów. Na wiecu usłyszał pytanie, po którym puściły mu nerwy
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł