Cebula: właściwości lecznicze
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 2 Stycznia 2020

Cebula nie tylko na przeziębienie. Po przyłożeniu jej do swojej skóry szybko poczujesz ulgę

Cebula jest składnikiem wielu domowych leków, które stosowały jeszcze nasze babcie. Choć najczęściej stosujemy ją podczas gotowania, to doskonale sprawdzi się też w niektórych problemach zdrowotnych.

Cebula głównie kojarzy nam się jako dodatek do wielu dań lub składnik legendarnego już syropu, który wiele osób może doskonale pamiętać. To niepozorne warzywo należy do grupy tak zwanych naturalnych antybiotyków i zajmuje tam miejsce tuż obok czosnku. Jednak jego działanie nie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów grypy i przeziębienia.

Cebulę można wykorzystywać również przy innych schorzeniach i nieprzyjemnych dolegliwościach. Co więcej, osoby, które nie przepadają za jej smakiem, wcale nie muszą jej jeść. Niekiedy wystarczy przyłożyć ją do swojej skóry, aby zaczęła działać.

Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieGabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieCzytaj dalej

Cebula nie tylko w formie syropu

Cebula posiada duże pokłady witamin i minerałów takich jak witamina C, A, witaminy z grupy B, a także żelazo, wapń i fosfor. Dodatkowo zawarte w niej substancje, które jednocześnie odpowiadają za jej silny i specyficzny zapach, wykazują działanie bakteriobójcze i antyseptyczne.

Dzięki temu można ją stosować, chociażby w przypadku bólu ucha, choć trzeba to robić bardzo delikatnie. Jak podaje portal onet.pl, na rozwijający się stan zapalny w uchu przydatna może się okazać właśnie cebula. W takim wypadku trzeba włożyć nieduży kawałek cebuli do ucha, ale tak, aby móc go swobodnie wyciągnąć. Taki zabieg powinien też pomóc na nadmiar zalegającej woskowiny.

Choć w sezonie jesienno-zimowym raczej nie grożą nam poparzenia słoneczne i ugryzienia owadów, to w czasie wakacji ta wiedza może już nam się przydać. Okazuje się bowiem, że cebula pomaga również i w tych przypadkach. Wystarczy, że przekroimy warzywo i zaczniemy je wmasowywać w miejsca, gdzie zostaliśmy ukąszeni lub pojawiły się poparzenia.

Nawet gdy nie mamy obok siebie środków do mycia rąk, możemy skorzystać z cebuli. Choć nasze ręce nie będą najładniej pachnieć, to po przetarciu dłoni przekrojoną cebulą, powinno na nich zostać o wiele mniej bakterii. Jednak nie stosujmy tej metody jako zamiennik dla standardowego mycia rąk, a bardziej ostateczność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł