Wzmocnienie organizmu podczas chemioterapii. Sekret tkwi w diecie

chemioterapia dieta
unsplash.com/ Angiola Harry
Autor Natalia Niewczas20.11.2020

Chemioterapia, wciąż będąca najpopularniejszą metodą leczenia chorób nowotworowych, osłabia organizm pacjenta. By go wzmocnić, warto zadbać o prawidłową dietę. Zaleca się między innymi spożywanie odpowiedniej ilości białka. Niemniej ważne są nawyki żywieniowe - w tym częstsze, lecz mniejsze posiłki.

Chemioterapia to pozaoperacyjna metoda leczenia chorób nowotworowych. Część pacjentów onkologicznych po zastosowaniu terapii odczuwa uciążliwe dolegliwości, w tym brak apetytu, nudności czy biegunki. Wystąpienie powikłań dodatkowo osłabia organizm - dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie.

Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"Czytaj dalej

Podczas chemioterapii organizm potrzebuje dodatkowego wzmocnienia

Pacjent przechodzący przez chemioterapię (także osoby po odbytej terapii) w szczególny sposób potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. Jadłospis powinien dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych; niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku kilka podstawowych elementów.

Jak podaje portal rp.pl, dieta pacjenta onkologicznego powinna zawierać wystarczającą ilość białka - zapotrzebowanie na białko może być nawet dwukrotnie wyższe, niż u osoby zdrowej. Zapotrzebowanie u osoby niedotkniętej chorobą nowotworową wynosi 0,8 g/kg należnej masy ciała.

Dieta pacjenta poddanemu chemioterapii powinna uwzględniać również odpowiednią ilość witamin. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na witaminy A, C i E, wykazujące działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.

Witaminę A znajdziemy w wątróbce kurczaka, serach czy jajkach. Natka pietruszki, papryka i brukselka obfitują z kolei w witaminę C. Witaminę E zawierają natomiast orzechy (laskowe, migdały) i tłuste ryby.

Niebagatelne znaczenie w diecie pacjenta onkologicznego mają także nienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w rybach i produktach pochodzenia roślinnego.

Jednocześnie pacjenci, którym zalecono chemioterapię, powinni unikać spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Mowa w tym przypadku o smalcu czy słoninie.

Niezwykle ważne jest to, by pacjenci onkologiczni unikali produktów kancerogennych - czyli tych sprzyjających powstawaniu nowotworów. Są to produkty przetworzone, potrawy przyrządzane w głębokim tłuszczu, substancje konserwujące oraz potencjalnie problematyczne dodatki do żywności - bezoesan sodu, azotyn sodu, glutaminian monosodowy.

Dzisiaj grzeje: 1.Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
2.Nie żyje znany polski dziennikarz. Zmarł dzisiaj w nocy, wiadomość przekazał jego przyjaciel
3.Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

Wkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiWkrótce zamknięcie żłobków i przedszkoli? Ważna zapowiedź Ministra EdukacjiCzytaj dalej

Wsparciem dla organizmu podczas chemioterapii mogą być również pewne nawyki żywieniowe. W tym przypadku zaleca się jedzenie mniejszych porcji, lecz w zwiększonej częstotliwości (ok. 5-6 posiłków dziennie) oraz odpowiednie nawodnienie organizmu - najlepiej pomiędzy poszczególnymi posiłkami.

Warto zaznaczyć, że każdy przypadek choroby onkologicznej jest inny i może wymagać dopasowanych indywidualnie do pacjenta działań, które pozwolą wzmocnić organizm. Dlatego należy pamiętać o tym, by przed wprowadzeniem jakiejkolwiek zmiany w diecie skonsultować się ze specjalistą.

Money: Dramatyczne wyznania lekarzy. Walczą nie tylko z koronawirusem, ale i z respiratorami. Jest też odpowiedź ministerstwaMoney: Dramatyczne wyznania lekarzy. Walczą nie tylko z koronawirusem, ale i z respiratorami. Jest też odpowiedź ministerstwaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zapadła decyzja. Przedłużają kontrolę na granicy. Luzowanie obostrzeń za granicą nie wchodzi w grę
  2. Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo syna
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  7. Minister Edukacji właśnie przekazał, wszystko stanie się już wkrótce. Uczniów i nauczycieli czekają wielkie zmiany

Następny artykuł