Wiele osób myli go z przeziębieniem. Chłoniak jest bardzo podstępny, istnieje jednak sposób, aby wykryć go na czas

chłoniak rozpoznanie
pixabay.com/tomwieden
Autor Natalia Niewczas27.12.2020

Chłoniak to choroba, której rozpoznanie wymaga czujności onkologicznej. Objawy zmiany niekiedy przypominają zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych - pacjenci skarżą się wówczas na kaszel i gorączkę. Ważnym sygnałem alarmowym jest również powiększenie węzłów chłonnych. By wykryć chorobę w niezaawansowanym stadium, należy zachować onkologiczną czujność i wykonać badanie histopatologiczne węzłów chłonnych.

Chłoniaki to choroby onkologiczne układu chłonnego (limfatycznego), w którego skład wchodzą między innymi narządy limfatyczne oraz limfocyty; jego najważniejszą funkcją jest ochrona organizmu przed patogenami. Nowotwory układu chłonnego powstają wskutek niekontrolowanego namnażania się nieprawidłowo dojrzewających limfocytów. Wszystkie chłoniaki są zmianami o charakterze złośliwym.

Objawy chłoniaka mogą przypominać zwykłe przeziębienie

Dzisiejsza medycyna nie potrafi szczegółowo udzielić na pytanie dotyczące przyczyn powstawania chłoniaków. Podejrzewa się, że na ich rozwój może jednak wpływać ekspozycja pacjenta na toksyczne substancje, zakażenia bakteryjne i wirusowe czy niektóre choroby autoimmunologiczne.

Chłoniaki dzielimy na agresywne i przewlekłe. Podczas gdy choroby agresywne cechuje dynamiczny rozwój, przewlekłe postępują latami, często nie alarmując pacjenta wystąpieniem niepokojących objawów. Paradoksalnie to właśnie przewlekłe chłoniaki cechuje gorsze rokowanie - te agresywne można całkowicie wyleczyć.

Jak podaje portal medonet.pl, objawy chłoniaka niekiedy przypominają przeziębienie. U chorych obserwuje się przede wszystkim powiększenie węzłów chłonnych. Gdy symptom wystąpi, warto zwrócić uwagę na pewien niezwykle istotny szczegół.

Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Czytaj dalej

W przeziębieniu powiększone węzły chłonne są bolesne i zaczerwienione. W przypadku rozwoju chłoniaka, węzłów chłonnych nie cechuje bolesność i zaczerwienienie. Jeżeli powiększenie utrzymuje się powyżej 2 tygodni, zalecana jest pilna konsultacja z lekarzem specjalistą.

Chłoniak może manifestować swą obecność poprzez wystąpienie kaszlu. Ważną medyczną wskazówką jest również gorączka i dokuczliwy świąd skóry.

Chłoniak daje się rozpoznać między innymi dzięki zachowaniu onkologicznej czujności oraz wykonaniu badania histopatologicznego. Polega na ocenie próbki pobranych od pacjenta tkanek. Dzięki niemu lekarz może ocenić również stopień zaawansowania choroby.

Nowotwór układu chłonnego może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Jego zdiagnozowanie nie jest jednak wyrokiem dla pacjenta - wiele chłoniaków pozostaje wyleczalnych; niekiedy zalicza się je już do chorób przewlekłych. Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku stopień zaawansowania choroby.

Wystąpienie wyżej wspomnianych objawów może, ale nie musi równać się z rozwojem poważnej choroby onkologicznej. Właściwą diagnozę może postawić tylko lekarz, w związku z czym warto zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej przy wystąpieniu niepokojących symptomów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł