objaw chłoniaka
fot. https://pixabay.com/ nastya_gepp
Autor Natalia Niewczas - 29 Lipca 2020

Niepozorny objaw, który pojawia się tylko w nocy. Może oznaczać, że cierpimy na chłoniaka

Chłoniak to złośliwa choroba nowotworowa. Oznacza to, że powstałe w ciele komórki nowotworowe wykazują zdolność do niepohamowanego wzrostu, a tym samym rozprzestrzeniają się z jednego obszaru ciała na inny. Objawy złośliwych guzów pojawiają się najczęściej dopiero wtedy, gdy stadium ich rozwoju jest zaawansowane. Późna diagnoza wiąże się ze znacznym spadkiem szans na wyleczenie pacjenta.

Chłoniak, jak sama nazwa wskazuje, należy do chorób onkologicznych powstałych w obrębie układu chłonnego (nazywanym także układem limfatycznym). To właśnie ten układ, połączony z układem krwionośnym, jest w dużej mierze odpowiedzialny za obronę organizmu przed rozmaitymi zakażeniami. Tworzą go narządy limfatyczne takie jak węzły chłonne, śledziona, wyrostek robaczkowy czy grasica (zanikająca u osób dorosłych).

Kilka godzin po śmierci panny młodej, jej znajomi dostali wiadomość. Kilka godzin po śmierci panny młodej, jej znajomi dostali wiadomość. "Jeśli to czytasz, już nie żyję"Czytaj dalej


Chłoniak może objawiać się bardzo niepozornie


Chłoniak może dotyczyć każdego z nas. Jak w przypadku wielu nowotworów złośliwych objawy sygnalizujące potencjalną obecność chłoniaka w ciele człowieka są nieswoiste, czyli typowe dla mnóstwa innych schorzeń. Właśnie dlatego wystąpienia żadnego z objawów nie powinniśmy lekceważyć.


Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, do objawów chłoniaka zaliczamy między innymi swędzenie skóry, zwłaszcza to, które dokucza pacjentowi w godzinach wieczornych. Każdy dobrze zna dokuczliwe uczucie swędzenia. Doświadczamy go na przykład po bliższym spotkaniu z komarem bądź innym owadem, a także w przypadku nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Świąd skóry jest następstwem podrażnienia zakończeń nerwowych zlokalizowanych w skórze właściwej. Jak się okazuje, swędzenie może świadczyć o rozwoju poważnej choroby.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielkie kontrole policyjne na weselach? Poznaliśmy prawdę, nikt o niej głośno nie mówił
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. 1200 zł dla prawie 60 tys. Polek. Niewiele osób wie, że po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni


Wieczorne problemy z uczuciem swędzenia mogą dotyczyć szczególnie występowania chłoniaków Hodgkina. Chłoniak ten, określany także mianem “ziarnicy złośliwej”, charakteryzuje występowanie wyjątkowo dużych komórek złośliwych (komórek Reed-Sternberga). Choroba niekiedy objawia się wyraźnym powiększeniem węzłów chłonnych i systematycznie zajmuje ich powierzchnię.


Warto pamiętać, że odczuwany przez pacjenta świąd nie zawsze musi iść w parze z chłoniakiem. Uczucie swędzenia może być wywoływane przez wiele rozmaitych czynników, nawet te związane z zaburzeniami natury psychicznej. Wystąpienie każdego z wyżej wymienionych (a także innych) niepokojących objawów warto jednak bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ojciec przez lata liczył wszystkie wydatki na córkę. Na 18. urodziny wręczył jej rachunek, kwota powala
  2. Pilna wiadomość dla milionów rodziców. Chodzi o pójście dzieci do szkół
  3. Ministrant dopuszczał się w kościele okropnych rzeczy. Został przyłapany;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł