Objawy zbyt wysokiego cholesterolu. Nie wolno ich bagatelizować

objawy cholesterol
fot. https://pixabay.com/ DarkoStojanovic
Autor Natalia Niewczas14.07.2020

Cholesterol to produkowany przez wątrobę związek z grupy steroli, który naturalnie występuje w ciele człowieka. Podróżując przez ludzki organizm wraz z krwią, dociera do wszystkich komórek, zapewniając tym samym prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów. Dostarczamy go ciału także wraz ze spożywanymi, zawierającymi go produktami, na przykład jajkami.

Cholesterol spełnia w ciele człowieka wiele ważnych funkcji. Wspomaga procesy produkcji hormonów oraz trawienia tłuszczów, buduje komórki, a także okazuje się czynnikiem niezbędnym podczas przyswajania witaminy D. Potocznie dzieli się go na “dobry” i “zły”. Dobry cholesterol to HDL, zły natomiast - LDL.

Tragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelneTragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelneCzytaj dalej


Na cholesterol trzeba uważać


Cholesterol niewątpliwie odgrywa ważną rolę w procesach prawidłowego funkcjonowania organizmu. To na zbyt wysokie stężenie cholesterolu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Poziom cholesterolu powinien mieścić się w granicach określonych norm - jeżeli je przekracza, stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka.


Problemy z układem krążenia mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym związanym ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Ból i ucisk w klatce piersiowej stanowią potencjalny objaw choroby wieńcowej, będącej konsekwencją utrzymywania się niewłaściwego poziomu cholesterolu.


Zwężające się tętnice to kolejny problem układu krwionośnego mogący świadczyć o zbyt wysokim poziomie złego cholesterolu, na który szczególnie narażeni są pacjenci powyżej 50 roku życia. Czasami towarzyszą mu inne charakterystyczne objawy takie jak trudności ze skupieniem oraz zgrubienia o żółtawym zabarwieniu występujące na przykład w okolicach oczu.


Ból odczuwalny w nogach i spowodowany nim dyskomfort to kolejne symptomy ostrzegawcze, związane z możliwym nieprawidłowym poziomem cholesterolu w ciele człowieka. W takim przypadku nogi mogą być ociężałe, a także szczególnie narażone na uporczywe skurcze, pojawiające się głównie w nocy.

Dzisiaj grzeje: 1. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

2. Dokładnie 57 lat temu we Wrocławiu ogłoszono stan epidemii. Choroba zbierała straszne żniwa


Innym, mniej oczywistym objawem zbyt wysokiego cholesterolu są zmiany zachodzące w obrębie stóp pacjenta. Ich nieprawidłowy kolor (na przykład widoczna bladość) powinien wzbudzać dodatkową czujność, podobnie jak błyszcząca, nienaturalnie naciągnięta skóra,


Aby zapobiec złym następstwom podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, warto przede wszystkim zadbać o zdrową dietę i odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Celem zadbania o zdrowie, każdy niepokojący objaw należy konsultować z lekarzem specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoje dzieci. Wydano pilny komunikat ostrzegający przed niebezpieczną substancją
  2. Ksiądz chciał zasiąść w komisji ds. pedofilii. Nie przeszło, ale pewna część PiS była za;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł