Choroba sprawiłą, że Monika została odtrącona przez ludzi
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 1 Stycznia 2020

Przez chorobę została wyklęta przez społeczeństwo. W obawie przed zarażeniem, ludzie unikali Moniki

Choroba nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka, jednak gdy wpływa na nasz wygląd, to niektórzy ludzie mogą zacząć nas specjalnie unikać, aby samemu się nie zarazić. Niestety ludzie często nawet nie wiedzą, że skazują na odtrącenie osoby, od których nie mogą się zarazić.

Choroba Moniki pierwszy raz dała o sobie znać, kiedy miała zaledwie 14 lat. Od tego czasu próbowała wielu metod leczenia, ale niestety jej schorzenie jest nieuleczalne i może jedynie starać się zaleczyć jej objawy. Mimo usilnej walki z chorobą znacząco wpłynęła na życie kobiety, która została odtrącona przez wiele osób ze względu na swój wygląd.

- O chorobie dowiedziałam się w wieku 14 lat. Wydaje mi się, że to nie był dobry czas, chciałam jak inne nastolatki podobać się chłopakom, chciałam podobać się sama sobie, a przede wszystkim chciałam ubrać strój kąpielowy i iść na plażę z przyjaciółmi. Było lato, gdy dostałam pierwszy wysiew, z dnia na dzień zmian na ciele było coraz więcej. W tamtym okresie bardzo wstydziłam się tego, jak wyglądam - mówi Monika Rogowska w rozmowie z portalem poradnikzdrowia.pl.

Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieGabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznieCzytaj dalej

Choroba sprawiła, że od Moniki odwrócili się prawie wszyscy

Monika w wieku 14 lat dowiedziała się, że cierpi na łuszczycę, która jest chorobą autoimmunologiczną. Jednak łuszczyca objawia się poprzez stany zapalne naszej skóry, która zaczyna się pokrywać charakterystyczną łuską. Niestety jest to choroba nieuleczalna, którą można jedynie starać się ograniczyć, ale mimo to zawsze istnieje ryzyko, że pojawi się nawrót.

Jednocześnie łuszczyca jest chorobą, którą nie da się w żaden sposób zarazić, jednak ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy, przez co, gdy widzą osoby ze zmianami na skórze, natychmiast zaczynają je traktować jak chodzącą zarazę. Niestety Monika spotkała się z takim zachowaniem wiele razy.

- Kolejna sytuacja miała miejsce na plaży. Byłam z mamą, rodzeństwem i synkiem, miałam ubraną długą przewiewną spódnicę i koszulkę z krótkim rękawem. Obok na kocu leżał mężczyzna z chłopcem, który w pewnym momencie spytał "Co ta pani ma na rękach? Czy ja się zarażę?" Pan nie odpowiadając na pytania dziecka powiedział tylko "Weź koc i przenieś koło basenu". Spojrzał na mnie z pogardą, pokiwał głowa i odszedł. Poczułam się jak jakaś zaraza. Było mi smutno, ale szybko mama poprawiła mi humor i przestałam się przejmować - dodaje.

Wiele osób musi się zmagać z tego typu traktowaniem każdego dnia, co nigdy nie powinno mieć miejsca. Przypadek Moniki pokazuje, jak ważne jest uświadamianie ludzi, czym jest łuszczyca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  7. Lelum - portal dla nowoczesnych kobiet

Następny artykuł