Choroba zakaźna, która prawie nie daje objawów
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 4 Stycznia 2020

Choroba zakaźna, o której mało kto wie. Bardzo łatwo się nią zarazić

Choroba zakaźna zazwyczaj kojarzy nam się z objawami typowymi dla typowych infekcji, takich jak gorączka, czy ból. Jedną widoczną i odczuwalną dolegliwością jest pojawienie się na naszej skórze niewielkich krostek.

Choroba niedająca żadnych wyraźnych objawów wpływających na nasze samopoczucie może zostać bardzo łatwo przez nas przeoczona. Dodatkowo wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia, przez co jedyny objaw, który się pojawia, często jest brany za coś zupełnie innego. Jednak wbrew pozorom mięczak zakaźny może w bardzo prosty sposób przenosić się pomiędzy kolejnymi osobami.

Mięczak zakaźny może przenosić się drogą kropelkową podobnie jak ospa wietrzna, jednak wystarczy nawet kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba zarażona, aby doszło do infekcji. Najczęściej choroba pojawia się u dzieci oraz osób aktywnych seksualnie. Niestety jej leczenie może być naprawdę długotrwałe.

Karin Stanek kochały miliony. Artystka zmarła przez chorobę, z którą zmagał się każdy z nasKarin Stanek kochały miliony. Artystka zmarła przez chorobę, z którą zmagał się każdy z nasCzytaj dalej

Choroba, która daje tylko jeden objaw

Najczęściej do postawienia trafnej diagnozy wystarczy samo zaobserwowanie przez lekarza niezwykle charakterystycznych krostek, które pojawiają się na naszej skórze. Początkowo mają wielkość główki od szpilki, jednak z czasem rosną do nawet 1 centymetra.

W ich centralnym punkcie znajduje się wgłębienie nazywane pępkowym, a po naciśnięciu pojawia się kaszowata substancja. Niekiedy chorzy odczuwają świąd w miejscu pojawienia się zmian, a także ich tkliwość, jednak nie zawsze tak musi być. Krostki mogą pojawiać się pojedynczo lub grupami. Najczęściej obserwuje się je pod pachami i w pachwinach oraz na szyi i twarzy, kończynach, a także wokół narządów płciowych.

Na szczęście choroba sama z siebie nie stanowi dla nas zagrożenia, jednak nie powinno się zdrapywać pojawiających się krostek. Jak podaje portal mamadu.pl, może przez to dojść do ich rozsiania, a także nadkażenia bakteryjnego.

Nieleczony mięczak zakaźny może utrzymywać się przez kilka lat. Najczęściej chorobę eliminuje się poprzez zabieg pod znieczuleniem ogólnym, jednak wielu rodziców obawia się, jak to wpłynie na ich dzieci. Jeżeli pacjent ma więcej niż 2 lata, to można zastosować u niego roztwór wodorotlenku potasu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy wszyscy świętowali Nowy Rok, nikt nie miał pojęcia o tragedii. Nie żyje 21-letnia artystka
  2. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  3. Badania, które warto robić przynajmniej raz w roku. Dzięki nim można wiele się dowiedzieć o swoim zdrowiu
  4. Cebula nie tylko na przeziębienie. Po przyłożeniu jej do swojej skóry szybko poczujesz ulgę
  5. Gabriela Kownacka przez lata walczyła z chorobą. Jej schorzenie dotyka tysiące Polek rocznie
  6. Wszyscy myśleli, że opętał ją szatan. Dopiero na intensywnej terapii odkryli, co działo się z jej mózgiem, tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Następny artykuł