choroba wielu nieświadomych ludzki
Fot. pixabay.com/ janeb13
Autor Klaudia Gaicka - 9 Maja 2020

Choroba, na którą cierpi nawet 11 milionów Polaków. Większość z nich nawet o niej nie słyszała

Choroba, której większość chorych nie jest świadoma, wydaje nam się czymś nieco nieprawdopodobnym. Jednak właśnie tak wygląda sytuacja chorych na TATT - tired all the time. Naukowcy wskazują, co może powodować chorobę.

Choroba powodująca uczucie nieuzasadnionego zmęczenia dotyka regularnie wielu pacjentów. Jeśli brzmi to dla ciebie znajomo, możliwe, że cierpisz na schorzenie o nazwie tired all the time – TATT. Badacze z brytyjskiego Royal College of Psychiatrics, że spośród ich pacjentów 20% czuje się wykończona. W naszym kraju wcale nie jest lepiej, uczucie wyczerpania zadeklarowało w badaniu (przedstawionym na serwisie Focus.pl) 11 milionów pracujących zawodowo osób. Zanim jednak zamkniemy nasz stan w definicji TATT, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne, ponieważ zmęczenie jest jednym z objawów bardzo wielu różnych chorób.

Edyta Górniak wywołała burzę swoimi słowami. Gwiazda mówi o przymusowym szczepieniuEdyta Górniak wywołała burzę swoimi słowami. Gwiazda mówi o przymusowym szczepieniuCzytaj dalej

Choroba milionów ludzi

Jeżeli jesteśmy pewni, że naszemu zmęczeniu nie towarzyszy żadne poważniejsze schorzenie, możemy się zastanowić, co wywołało u nas TATT. Jako pierwszą przyczyn badacze podają weekendowe nadrabianie snu i wypoczynku w łóźku. W ten sposób możemy bardzo szybko rozregulować swój zegar biologiczny, czego konsekwencją są zaburzenia w wydzielaniu hormonów. Kolejną częstą przyczyną jest zbyt rzadka aktywność fizyczna. Sport podnosi poziom neuroprzekaźników odpowiadających za aktywność: dopaminy, noradrenaliny i serotoniny. Usprawnia również działanie naszego zegara biologicznego.

Inną przyczyną jest zbyt częste przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach. Rzadka ekspozycja na słońce, zwłaszcza w sezonie zimowym, znacząco pogarsza humor. Taki stan rzeczy może nawet przemienić się w chorobę afektywną sezonową (SAD). Czwartą wskazaną w artykule przyczyną jest nieprawidłowa dieta oraz co za tym idzie, otyłość. Dalej mamy kofeinę i alkohol. Kawa pita w zbyt dużych ilościach, niewidocznie na pierwszy rzut, uzależnia nas od siebie. Gdy próbujemy ograniczyć jej picie, czujemy zmęczenie. Alkohol z kolei odwadnia nasz organizm oraz zaburza sen.

Równie winne chronicznemu zmęczeniu mogą być leki (nawet te dostępne bez recepty, np. na alergię) i narkotyki. Ostatnią z podanych przyczyn jest zbyt duże obciążenie psychiczne. Długotrwałe wystawienie organizmu na stresogenne sytuacje wzmaga zmęczenie.

Dzisiaj grzeje: 1.Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie gdzie jest Kacperek. Jasnowidz wskazał konkretne miejsce na mapie

2. Był na miejscu znalezienia ciała Kacperka. Media nie przekazały całej prawdy

Na dowód tego, są między innymi wyniki badania Instytutu Neurologii Uniwersytetu Texas A&M. Wynika z nich, że mózg musi dzielić swoje zasoby i jeśli ma do wykonania np. trudne ćwiczenie umysłowe, organizm znacznie szybciej się męczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe hitowe kotlety schabowe z farszem podbijają sieć. Już zachwyciły ponad milion Polaków, nie trzeba nawet ziemniaków i surówki
  2. Smutne informacje o ojcu Kacperka. Przed tragedią nie zdążył zrobić najważniejszego
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Polska może mieć nowy sposób znoszenia restrykcji. Miliony Polaków do normalności mogłoby wrócić szybciej od reszty

Następny artykuł