Choroba zakaźna, o której mało kto wie
fot. wikimedia.org/Gzzz
Autor Karol Zaborowski - 11 Listopada 2019

Białe grudki na ciele są objawem choroby zakaźnej. Do zarażenia się wystarczy dotyk

Słysząc słowo choroba mamy zazwyczaj przed oczami obraz osoby, u której pojawiają się najczęstsze objawy takie jak gorączka, katar, kaszel i osłabienie. Jednak w zależności od tego, jakie schorzenie nas dopadło nasz wygląd, a także samopoczucie może być zupełnie inne, niż byśmy zakładali.

Mięczak zakaźny jest chorobą, o której bardzo rzadko się mówi, przez co wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z jej istnienia. Nie wywołuje praktycznie żadnych przykrych objawów poza białymi grudkami, które pojawiają się na skórze. Najczęściej dotyka dzieci i bardzo łatwo może się przenosić na kolejne osoby.

Początkowo zmiany, które się pojawiają mają wielkość główki od szpilki, jednak wraz z rozwojem choroby powiększają się nawet do 1 centymetra. Najczęściej pojawiają się na pachwinach, pod pachami, na szyi i twarzy, kończynach, a także wokół narządów płciowych. Mimo to mogą pojawić się na całym ciele.

Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęKolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancjęCzytaj dalej

Choroba, którą można się zarazić nawet przez dotyk

Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny i często do postawienia diagnozy wystarczy, że lekarz spojrzy na pojawiające się zmiany. Ważne jest, aby ich nie rozdrapywać, ponieważ w ten sposób możemy doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, a także doprowadzić do pojawienia się większej ilości grudek.

Do zakażenia może dojść zarówno drogą kropelkową, jak i przez bezpośredni kontakt z samym chorym oraz przedmiotami, których dotykał. Istnieje również możliwość zarażenia się przez kontakt płciowy i wtedy choroba rozwija się głównie w obrębie naszych narządów rozrodczych.

Jak podaje portal Mamadu.pl, grudki mają charakterystyczne wgłębienie na środku nazywane pępkowym. Mogą również przybierać różne kolory takie jak skóry, biały, woskowy, perłowy lub szarobiały. Na szczęście jest to choroba uleczalna i można to zrobić zarówno poprzez specjalny zabieg, jak i bez niego. Jednak niektóre osoby wstydzą się udać do lekarza, zwłaszcza gdy zmiany pojawiły się w intymnych miejscach.

Warto jednak wiedzieć, co je wywołuje, aby móc zareagować, gdy choroba pojawi się u nas lub u kogoś z naszego otoczenia. Często zdarza się, że leczenie jest konieczne zarówno u osoby chorej, jak i wszystkich pozostałych domowników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego pacjentki nie powinny mieć pomalowanych paznokci? Powód jest bardzo prosty
  2. Absolutny brak wyobraźni. Ratownik LPR został oślepiony laserem podczas lotu
  3. Kolejny popularny lek wycofany z aptek. W nim również wykryto rakotwórczą substancję

Następny artykuł