choroba TNP
unsplash.com/ Bruno Aguirre
Autor Natalia Niewczas - 12 Listopada 2020

Chorzy często brani są za symulantów. Wydano nowe rekomendacje

Niekiedy pierwszą oznaką choroby jest ten najcichszy i niezwykle subtelny objaw - zmęczenie. Potwierdzenie choroby trwa niezwykle długo, a jej diagnoza nierzadko wpływa na życie zawodowe pacjentów. Jak się okazuje, aż 60% z dotkniętych nią osób nie ma pracy.

Nadciśnienie tętnicze płucne, bo o nim właśnie mowa, to rzadka choroba. Jednym z najwcześniejszych sygnałów alarmowych jest w jej przypadku zmęczenie, niestety często bagatelizowane przez pacjentów. Wpływa to na wydłużenie procesu rozpoznania choroby - tymczasem ma ona swój niszczycielski skutek i dla organizmu, i dla jakości życia pacjenta.

Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna PolkaTragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna PolkaCzytaj dalej

Nadciśnienie tętnicze płucne to choroba, która sygnalizuje swą obecność w niezwykle subtelny sposób

Statystycznie choroba, jaką jest nadciśnienie tętnicze płucne, częściej dotyczy kobiet. U cierpiących na nią pacjentów dochodzi do stopniowej utraty sił; po pewnym czasie chorzy z trudem podejmują codzienne obowiązki, co przekłada się to na ich zawodową aktywność.

Z danych opublikowanych w serwisie kobieta.onet.pl wynika, że aż 60% chorych nie ma pracy, a połowa z nich rezygnuje z aktywności zawodowej po postawieniu diagnozy. Leczenie nadciśnienia tętniczego płucnego to jednak nie lada wyzwanie - pacjenci, którzy postanawiają dalej pracować, przeznaczają na terapię nawet do 40% swojej pensji.

Nadciśnienie tętnicze płucne powoduje zarastanie naczyń w płucach. Drobne tętniczki doprowadzające krew do płuc przestają wówczas funkcjonować prawidłowo.

- Ofiarą tego zaczyna być serce, które z czasem staje się całkowicie niewydolne - tłumaczy profesor Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku.

Nadciśnienie tętnicze płucne to rzadka choroba, a jej symptomy są mylone przez pacjentów z przepracowaniem. Zdarza się, że problemy z wysiłkiem, jakich doświadczają chorzy, stygmatyzują ich jako symulantów. Wszystko to zdecydowanie nie sprzyja uzyskaniu przysługujących im świadczeń socjalnych.

- W Polsce 80 proc. pacjentów chorujących na TNP pobiera świadczenia z tytułu choroby (np. renta, zasiłek chorobowy, pielęgnacyjny lub opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne). Aż 50 proc. pacjentów oceniło, że uzyskanie takiego świadczenia było trudne lub bardzo trudne - przekazuje portal onet.pl.


Dla pacjentów cierpiących z powodu tej choroby pojawia się jednak pewna nadzieja na pozytywną zmianę. Niewykluczone, że niebawem nowy lek zawierający seleksypag będzie refundowany - jest to substancja czynna stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego płucnego.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Po wizycie u fryzjera jej york nie dawał jej spokoju. Gdyby nie on, już by nie żyła
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Jak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćJak odróżnić COVID-19 od grypy i przeziębienia? Kluczowe jest kilka szczegółów, dziś każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Pojawiła się już zgoda ministra zdrowia. Pacjenci muszą jednak odczekać swoje, co prawdopodobnie potrwa do stycznia 2021 roku.

- Zgoda ministra zdrowia na refundację leku jest często mylona z automatycznym wprowadzeniem leku na rynek. A to wieloetapowa procedura. Potrzebna jest zgoda wszystkich producentów. (...) Jesteśmy na etapie uzgadniania treści programu lekowego, ale czas, w jakim zostaną wydane decyzje administracyjne, nie jest zależny wyłącznie od działań Ministerstwa Zdrowia - przekazuje Jarosław Rybarczyk, przedstawiciel biura prasowego Ministerstwa Zdrowia.

Od 8 miesięcy zmaga się z koronawirusem. Nauczycielka ma Od 8 miesięcy zmaga się z koronawirusem. Nauczycielka ma "długi COVID", jak objawia się choroba?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Rosjanie ufundowali Robertowi Lewandowskiemu prezent. Umieścili go w samym centrum Warszawy, jest wielki
  7. Właściciel mieszkania spalonego podczas marszu zabrał głos. Mocne słowa w kierunku narodowców

Następny artykuł