Choroba, która potrafi zmienić życie w koszmar. Zmaga się z nią aż 2 miliony Polek

Choroba o nazwie endometrioza dotyczy aż 2 milionów Polek
unsplash_Yuris Alhumaydy
Autor 13.05.2020

Choroba narządów płciowych o nazwie endometrioza dotyczy kobiet i charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jej jamą. Na endometriozę może zachorować każda kobieta w wieku rozrodczym. Dotyczy to również kobiet młodych i bardzo młodych. Przyczyny choroby nie są do końca znane, dlatego trudno jej zapobiec. Warto jednak znać objawy endometriozy i wiedzieć, czym może skutkować bagatelizowanie jej objawów.

Choroba o nazwie endometrioza jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji na oddziałach ginekologicznych. Jest to schorzenie, które dotyka coraz więcej kobiet. Choroba ta może dotyczyć nastolatek, kobiet w wieku rozrodczym oraz okołomenopauzalnym.

Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak wśród czynników wywołujących endometriozę wymienia się czynniki wrodzone, środowiskowe, epigenetyczne, autoimmunologiczne i alergiczne.

Rozpoznanie białaczki nie jest łatwe. Szybka diagnoza zwiększa jednak szanse na wyleczenie, dlatego warto znać jej objawyRozpoznanie białaczki nie jest łatwe. Szybka diagnoza zwiększa jednak szanse na wyleczenie, dlatego warto znać jej objawyCzytaj dalej

Choroba o nazwie endometrioza dotyczy aż 2 milionów Polek

Endometrioza charakteryzuje się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który często towarzyszy menstruacji. Może jednak występować także niezależnie od fazy cyklu. Przyczyną endometriozy jest rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamę, np. w jamie otrzewnej. Z endometriozą zmaga się nawet 2 mln Polek.
Jak podaje portal medonet.pl, choroba najczęściej atakuje jajniki i inne narządy m.in. jamy brzusznej lub pęcherza moczowego. Zdarza się, że zmiany pojawiają się w płucach, wątrobie, a nawet w mózgu.

Znajdująca się poza macicą tkanka reaguje na comiesięczne zmiany stężenia hormonów płciowych. Skutkiem tego w czasie menstruacji obserwuje się krwawienie, pojawiające się zrosty i przewlekłe stany zapalne.

- Wielu lekarzy ma wciąż dużą trudność z prawidłowym zdiagnozowaniem tej choroby u cierpiących pacjentek. [...] Spotykają się z całkowitym brakiem zrozumienia w swoich środowiskach w pracy i wśród najbliższych. Wiele rodzin przez to ulega rozpadowi. A wszystko przy niemożliwym wręcz do zniesienia bólu i wyłączeniu z jakiejkolwiek aktywności – wyjaśnia prezes Fundacji Pokonać Endometriozę.

Endometrioza rozpoznawana u pacjentek dopiero w zaawansowanym stadium choroby może powodować, że na minimalizację negatywnych jej skutków jest już za późno. Wczesne wykrycie choroby ma bowiem ogromne znacznie dla kobiet, które pragną urodzić dzieci. Trudności z płodnością ma prawie połowa kobiet cierpiących na endometriozę. Wcześnie rozpoczęte odpowiednie leczenie daje jednak szansę na ciążę. Niestety kłopoty z wykrywaniem i leczeniem endometriozy występują na całym świecie.

p>Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Z samego rana Ministerstwo Zdrowia wydało do wszystkich Polaków komunikat najwyższego stopnia

- Często kobiety z endometriozą przez 8 - 10 lat krążą po lekarzach, zanim choroba ta zostanie u nich wykryta, bo ginekolodzy często odsyłają je do innych specjalistów, np. z podejrzeniem jelita drażliwego. W moim przypadku poszukiwanie właściwej diagnozy trwało aż 16 lat. - wyznaje Jaworska-Wojtas.

W Polsce, w ramach tzw. Endomarszu kobiety nagłaśniały problemy, z którymi wiąże się ta dolegliwość. Podobne inicjatywy miały miejsce w wielu innych krajach na całym świecie. Kobiety pragną podkreślić, jak poważną chorobą jest endometrioza i jak słabo jest znana zarówno w społeczeństwie, jak i wśród lekarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny
  2. Od 25 maja nowe regulacje. Rzecznik rządu zapowiedział zmiany, które czekają wielu młodych Polaków
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Ile zarabia się w Rossmannie? Najpopularniejsza w Polsce drogeria wręcza nie tylko gotówkę

Następny artykuł