Choroba u niemowlaka
pixabay.com/joffi
Autor Barbara Bujar - 15 Września 2020

Niepokojące objawy u niemowlaka. Nie wolno ich bagatelizować

Choroba dziecka jest największym koszmarem rodzica. Niemowlak nie powie przecież, że coś go boli. Wielu dorosłych zastanawia się więc, jak rozpoznać, że ukochanej pociesze coś dolega. Problemy zdrowotne dziecka najczęściej kojarzą im się z płaczem. Warto wiedzieć jednak, że u maluszka mogą pojawiać się także inne symptomy. Po zaobserwowaniu każdego z nich najlepiej udać się do lekarza.

Choroba nie oszczędza nawet najmłodszych. Rozpoznanie jej u niemowlaków nie należy jednak do najprostszych rzeczy. Rodzice bardzo często nie wiedzą, z jakiego powodu płacze ich dziecko. Może być głodne, śpiące, rozdrażnione, a może właśnie chore. Zauważone łzy rozrywają im serce, a kiedy płacz nie ustaje, zabierają dziecko do lekarza. Specjalista powinien zbadać je nie tylko w takim przypadku. Warto wiedzieć, że problemy zdrowotne objawiają się u maluszków także na wiele innych sposobów. Niestety, nie każdy opiekun zdaje sobie z tego sprawę.

Już jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osóbJuż jutro wchodzi w życie nowy zakaz. Dotknie wiele osóbCzytaj dalej

Choroba u niemowlaka. Płacz nie jest jedynym objawem

Jak informuje WP Parenting, organizm niemowlaka, który został zaatakowany przez chorobę, wysyła światu wiele sygnałów. Choć najczęstszym jest płacz, nie zawsze to on świadczy o problemie ze zdrowiem. Jednym z objawów, którym często nie przejmują się rodzice, jest nadmierna senność. Nie wszyscy zwracają na niego uwagę, tłumacząc długie drzemki dziecka rozwojem jego organizmu i chwilą swojego spokoju. Jeśli jednak niemowlak, który na co dzień ma mnóstwo energii, nagle zaczyna spędzać w łóżeczku więcej czasu, warto przyjrzeć się temu dokładnie. Choć przyczyn takiego stanu może być wiele, do najczęstszych zalicza się spadek cukru lub kwestie neurologiczne, do których może dojść po nawet delikatnym uderzeniu w głowę.

Szczególną uwagę warto zwrócić także na zmiany skórne u maluszka. Oczywistym jest, że kiedy wywołują one świąd lub ból, dziecko zacznie płakać. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy objawy nie wywołują u dziecka żadnej reakcji. Warto więc obserwować ciało niemowlaka i każdą niepokojącą zmianę konsultować z pediatrą. Różnego rodzaju wysypki mogą bowiem sygnalizować między innymi o alergii lub nietolerancji pokarmowej. W niektórych przypadkach towarzyszyć może im także gorączka.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO przekazało druzgocące informacje na temat koronawirusa. Jest też ważny apel szefa organizacji
2.Wiemy już, ile zarabiają w Lidlu. Na początek nawet ponad 4 tys. zł

U dziecka bardzo często pojawiają się także problemy związane z brzuszkiem. Nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego bądź innych obszarów organizmu nie zawsze wywołują ból, dlatego płacz i podkurczanie nóżek nie są ich jedynym objawem. W takiej sytuacji u dziecka bardzo często obserwuje się niechęć do zabawy, pobudzenie lub wzdęcia, które można wyczuć kładąc otwartą dłoń na brzuszku i delikatnie uderzając w nią drugą ręką. Jeśli pojawi się głuchy dźwięk, oznacza to, że brzuch maluszka jest wzdęty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazdor disco polo miał wypadek. Do zdarzenia doszło podczas pracy na planie
  2. Tragiczna wiadomość. Tatry w żałobie, nie żyje legenda
  3. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Objawy raka płuc łatwo pomylić z innymi schorzeniami, błąd może mieć najwyższą cenę
  4. Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej syna
  5. Minister Zdrowia zapowiedział nowe zasady walki z koronawirusem. Mówi również, jak rozwinie się epidemia w Polsce
  6. Halina przez 7 dni piła sok z selera na czczo. Korzyści widzi gołym okiem, nie zamieni go na nic innego

Następny artykuł