choroba powoduje brain fog
unsplash Road Trip with Raj
Autor Klaudia Gaicka - 15 Października 2020

Potworne powikłania po koronawirusie. Pojawiają się u tysięcy osób

Choroba sprawia, że nawet ci, którzy pokonali szkodliwy patogen, mają jedno niepokojące powikłanie. Najnowsze wyniki badań sprawiają, że włos jeży się na głowie. Dotyczy to nawet tych, którzy mieli lekki przebieg choroby.

Choroba, jaką jest COVID-19, nie jest jeszcze naukowcom do końca znana. Wszystko dlatego, że sam koronawirus SARS-CoV-2, który ją wywołuje, pojawił się stosunkowo niedawno. Chociaż bywają sprzeczne opinie, zdecydowana większość naukowców jest zdania, że szkodliwy patogen pierwszy raz zaatakował człowieka pod koniec zeszłego roku, podczas targu dzikich zwierząt w chińskim Wuhan. Od tamtej pory wirus zdołał już opuścić Chiny i rozpowszechnić się po wszystkich kontynentach.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Czytaj dalej

Choroba sprawia, że ozdrowieńcy mają niepokojące powikłanie. Mowa o zjawisku tzw. mgły mózgowej

Efekty jego działania możemy dostrzec wszędzie, wystarczy wyjść na ulicę, aby dostrzec setki osób w maseczkach. Nic w tym dziwnego, ponieważ każdego dnia odnotowujemy coraz większą liczbę zakażeń. Niestety wraz z nimi odnotowywane są także przypadki śmiertelne.

Jak podaje portal O2.pl, coraz zwiększa liczba tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które pokonały koronawirusa SARS-CoV-2, skarży się na niepokojące skutki uboczne zakażenia.

- Są tysiące ludzi, którzy to mają - wyjawił w rozmowie z "New York Timesem" dr Igor Koralnik, szef oddziału chorób neurozakaźnych w Northwestern Medicine w Chicago.

Objaw, o którym mowa, to tzw. mgła umysłowa (ang. brain fog), która sprawia, że umysł jest tak jakby przyćmiony. Może się to bardzo równie objawiać, czasem dotyczy pamięci, a innym razem koncentracji.

Chociaż badania na ten temat trwają dopiero od niedawna, Francuzi doszli do ciekawych wniosków. Przebadano 120 ozdrowieńców, aż 34 proc. z nich miało problemy z pamięcią, a 27 proc. cierpiało z powodu braku koncentracji. Objawy te występowały nawet kilka miesięcy po zwalczeniu przez organizm COVID-19.

Ankietę na ten temat przeprowadzono także wśród 3930 członków Survivor Corps - grupy osób, która nawiązała kontakt, aby omówić życie po wyzdrowieniu.

Dzisiaj grzeje: 1.Lekarze biją na alarm. Podobne objawy zdradzają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
2.Milionerzy: dostał pytanie za 250 000 zł i zdębiał. Nasi dziadkowie z pewnością znają odpowiedź
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Pacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyPacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyCzytaj dalej

- Ponad połowa zgłosiła trudności z koncentracją lub skupieniem - powiedziała Natalie Lambert, profesor ds. Badań w Indiana University.

Problemy z pamięcią i zawroty głowy zgłosiła co najmniej jedna trzecia ankietowanych.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dzisiaj obowiązuje stan klęski żywiołowej. Klamka zapadła, wiadomości zza granicy porażają
  2. Godziny dla seniorów jednak do zmiany. Jest nowe rozporządzenie rządu
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Od dzisiaj po 2080 złotych "na rękę". O pieniądze może starać się duża grupa Polaków

Następny artykuł