Przypadkiem odkryli nową chorobę. 40 procent pacjentów zmarło

Choroba Vexas doprowadziła do śmierci 40 procent pacjentów
fot. pixabay.com/mwooten
Autor Barbara Bujar16.11.2020

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych poinformowali o odkryciu nowej choroby. Lekarze podjęli się badań nad schorzeniem, kiedy w ich placówce przyjęto dużą grupę pacjentów z nieznanymi dotąd objawami. Podeszli do nich niestandardowo — rozpoczęli od testowania genomów chorych osób. To wtedy znaleźli przyczynę schorzenia Vexas.

Choroba Vexas to nowość dla światowej medycyny. Jako pierwsi o jej istnieniu poinformowali naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). Wyniki swoich badań opublikowali na łamach magazynu "New England Journal of Medicine".

Jak podaje serwis o2.pl, lekarze z NIH nową chorobę odkryli przez przypadek. Badania rozpoczęli, by pomóc pacjentom, którzy znaleźli się w ich klinice. Do tej pory nikt nie wiedział, co tak naprawdę im dolega, a chorzy powoli zaczęli umierać.

Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeNowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Czym jest choroba Vexas? Naukowcy scharakteryzowali jej objawy

- Mieliśmy wielu pacjentów z niezdiagnozowanymi stanami zapalnymi, którzy przychodzili do centrum klinicznego NIH i po prostu nie byliśmy w stanie ich zdiagnozować – mówił dr David Beck, który kierował badaniami.

Zespół amerykańskich naukowców wiedział, że od wyników badań zależy zdrowie i życie chorych pacjentów. W związku z tym każde działanie zostało dokładnie przemyślane. Lekarze postanowili zacząć niestandardowo – zamiast zająć się objawami, przeprowadzili testy genomów.

- Wtedy wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić to w odwrotny sposób. Zamiast zaczynać od objawów, zaczęliśmy od listy genów. Następnie zbadaliśmy genomy niezdiagnozowanych osób, aby sprawdzić, dokąd nas to prowadzi – tłumaczył dr Beck.

Decyzja lekarzy okazała się słuszna. W trakcie testów naukowcy wykryli zmutowany gen UB1, który został przez nich uznany za przyczynę występowania nieznanych dotąd objawów. Po sformułowaniu wyników ogłosili informację o nowej chorobie, którą nazwali Vexas.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia w ostatnim czasie na Vexas zachorowało blisko tysiąc pacjentów. Ponad połowie z nich udało się wrócić do zdrowia. Niestety, 40 procent chorych zmarło.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Wiadomo, co stanie się przed pogrzebem Gulbinowicza. Media donoszą także o zaskakującym miejscu spoczynku
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuZ wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuCzytaj dalej

- Do tej pory 40 proc. pacjentów z Vexas, których badał zespół, zmarło, co ujawnia niszczycielskie konsekwencje tej ciężkiej przypadłości – przekazał lekarz.

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się chorobie i sporządzili listę najczęściej wywoływanych przez nią objawów. Wpisali na nią: gorączkę, zaburzenia krzepnięcia krwi, problemy z sercem oraz rozległe stany zapalne.

Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaInternauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadnaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat: Zacznie się już dziś w części kraju. Nagły zwrot akcji w pogodzie. Podróżni powinni się spieszyć
  2. UOKiK ostrzega przed oszustami na Black Friday. Polacy mogą stracić pieniądze, koniecznie sprawdź jak się zabezpieczyć
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Chłopiec napisał wzruszający list do właścicieli golden retrieviera. Ciężko powstrzymać łzy
  7. Nowe obostrzenia? Już jutro może zapaść ważna decyzja dla Polek i Polaków. Chodzi o sklepy

Następny artykuł