choroba atakuje dłonie
pixabay.com/ niekverlaan
Autor Klaudia Gaicka - 19 Maja 2020

Choroby, które widać na naszych dłoniach. Warto je znać

Choroba może ukazać się na naszych dłoniach. Czasem nawet delikatne sygnały wskazują na bardzo poważne schorzenie. W żadnym wypadku nie należy ich ignorować.

Choroba, w zależności od typu i rodzaju, może dawać szereg różnych objawów. Eksperci twierdzą, że wiele z nich da się sczytać z naszych dłoni. Nie tylko z ich skóry, ale również z samych paznokci.

Wiele chorób może dawać nieoczywiste objawy, które dla laika mogą się wydawać w ogóle z nią niepowiązane. Niestety utrudnia to postawienie odpowiedniej diagnozy, ponieważ przez to często odwlekamy wizytę u lekarza. Niestety może to być dla nas tragiczne w skutkach.

Nie żyje wybitna reżyserka. Lekarze byli bezsilniNie żyje wybitna reżyserka. Lekarze byli bezsilniCzytaj dalej

Choroba może ukazać się na naszych dłoniach

Jak podaje portal Medonet, Choroba Parkinsona rozwija się cicho i podstępnie. Jednak drżenie w obrębie dłoni (podczas ich spoczynku) jest jednym z charakterystycznych objawów. Pozostałe to bradykinezja (spowolnienie ruchowe), sztywność mięśni (obejmujące zwykle kończyny) oraz zaburzenia postawy i sposobu chodzenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów rąk zagraża najbardziej pacjentom po 40-stce. Do innych predyspozycji należą przede wszystkim predyspozycje rodzinne, regularne mikro urazy, np. powiązane z wykonywaną przez pacjenta pracą lub inną częstą aktywnością. Symptomem, który powinien nas zaniepokoić, jest sztywność i ból. Ten stan dotyczy przede wszystkim stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych, ale również stawu podstawy kciuka.

Anemia skutkuje zdecydowanym pogorszeniem się stanu dłoni. Nasza skóra staje się szorstka i sucha, a na kruchych, łamliwych paznokciach pojawiają się podłużne prążki. Koniecznie odwiedź lekarza, jeżeli poza powyższymi wizualnymi dolegliwościami czujesz się przemęczony, często boli cię głowa i wypadają ci włosy.

Jeżeli twoje dłonie są często wilgotne od potu, prawdopodobne jest, że cierpisz na nadczynność tarczycy. Jak podaje portal, schorzenie to skutkuje przyśpieszoną przemianą materii, co przekłada się wyraźnie na ilość produkowanego przez ciało ciepła. Właśnie to ciepło powoduje wzmożoną potliwość.

Inną chorobą, która często odciska swoje piętno również na dłoniach, jest łuszczyca. Najczęściej choroba ujawnia się między 10, a 40 rokiem życia. Pierwsze zmiany ukazują się jako czerwonobrunatne grudki, owalne lub okrągłe, płaskich i oddzielone od skóry wokół.

Jeżeli wokół pęknięć na skórze dłoni pojawia się biała obwódka, najprawdopodobniej jest to grzybica. Obwódka może być wilgotna i spuchnięta. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, nieleczona grzybica szybko się rozprzestrzenia.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Żona zauważyła w knajpie męża na randce z kochanką. Reakcja przechodzi najśmielsze oczekiwania, przechodnie nie mogli oderwać oczu

Podejrzany wygląd skóry może nas również zaalarmować w przypadku chorób wątroby. Np. przy marskości wątroby na naszej skórze pojawia się rumień, któremu towarzyszy nadmierne odczucie ciepła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedyś obrastał płoty w ogrodach i ludzie za nim przepadali. Agrest dzisiaj jest niedoceniany, a szkoda bo ma niewyobrażalne właściwości
  2. Mija rok od przyjścia na świat słynnych sześcioraczków. Niesamowite, jak teraz wyglądają
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Ministerstwo zajęło nowe stanowisko w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Spore zaskoczenie

Następny artykuł