Kto najczęściej choruje przez koronawirusa? Opublikowano najnowszy raport

Choroba COVID-19 może mieć znacznie cięższy przebieg przy problemach układu oddechowego
unsplash_Marcelo Leal
Autor 20.03.2020

Choroba COVID-19, którą wywołuje koronawirus, najczęściej atakuje osoby borykające się z chorobami układu oddechowego. Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opublikowanego na stronie internetowej MedRxiv. Warto wiedzieć, które choroby najbardziej utrudniają przebieg COVID-19.

Choroba, którą wywołuje koronawirus, może mieć dużo cięższy przebieg przy problemach układu oddechowego. Jak wynika z najnowszych badań, na ciężki przebieg infekcji COVID-19 są szczególnie narażone osoby zmagające się ze schorzeniami powodującymi duszność, świsty oddechowe i problemy z funkcjonowaniem płuc.

Koronawirus, który prowadzi do choroby COVID-19 wciąż się rozprzestrzenia, a liczba jego ofiar przekroczyła już 10 tys. Choć najwięcej zachorowań odnotowano w państwach takich jak Chiny, Włochy, Iran, Korea Południowa i Hiszpania, liczba ofiar koronawirusa rośnie także w Polsce. Dotychczas odnotowano 378 przypadków zakażenia patogenem.

Nowe objawy koronawirusa. Niepokojące doniesienia naukowcówNowe objawy koronawirusa. Niepokojące doniesienia naukowcówCzytaj dalej

Choroba COVID-19 może mieć znacznie cięższy przebieg przy problemach układu oddechowego

Jak podaje fakt.pl, naukowcy pod kierunkiem Vageesha Jaina z Instytutu Zdrowia Globalnego Collegium Uniwersyteckiego w Londynie przeprowadzili metaanalizę prac dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2, które ukazały się do 5 marca 2020 r. Mowa o siedmiu badaniach, które łącznie objęły 1813 pacjentów z COVID-19, u których chorobę potwierdzono testami laboratoryjnymi.

Specjaliści zbadali, którzy pacjenci mogą trafić na oddział Intensywnej terapii medycznej i przechodzić chorobę ciężej. Wyniki badań lekarzy zostały opublikowane na stronie internetowej MedRxiv. Analiza wykazała, że pacjenci z chorobami układu oddechowego, u których występują objawy takie jak duszność, świsty oddechowe i problemy z funkcjonowaniem płuc, są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby COVID-19. Badania udowodniły ponadto, że duszność jest jedynym objawem COVID-19 związanym z ciężkim przebiegiem tej choroby.

Jak wyliczyli eksperci, pacjenci, którzy trafili na oddział intensywnej terapii z powodu duszności w porównaniu do pacjentów, którzy nie wymagali intensywnej terapii, byli starsi średnio o 16 lat. Ponadto 67,2 proc. pacjentów stanowili mężczyźni.

Duszność okazała się jedynym istotnym objawem związanym z ciężkim przebiegiem choroby i koniecznością przyjęcia pacjenta na oddział intensywnej terapii. Chorzy, u których wystąpił ten symptom, mieli wyższe ryzyko zarówno ciężkiego przebiegu choroby, jak i pobytu na OIOM, w porównaniu z pacjentami bez problemów z oddychaniem. Choć duszność nie jest wyjątkowo częstym objawem u pacjentów z COVID-19, jej związek z ciężkim przebiegiem choroby może pomóc lekarzom szybciej identyfikować potencjalnie ciężkie przypadki.

Dzisiaj grzeje: 1. Polka pracuje nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Jest nadzieja

2. Przyłapali Kaczyńską na gorącym uczynku. Ręce opadają na widok, co wyrabia w trakcie kwarantanny

Największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, jak i konieczności pobytu na OIOM mieli pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jest to choroba, którą cechuje zwężenie dróg oddechowych. W Polsce cierpi na nią ok. 2 mln osób, w tym głównie palacze papierosów. Schorzenie objawia się przewlekłym kaszlem, częstym odkrztuszaniem plwociny i dusznościami. Jak wynika z analizy, pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi i nadciśnieniem tętniczym również mieli zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Koronawirus powoduje infekcję oddechową, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do niewydolności płuc. Większość przypadków choroby przebiega łagodnie, jednak z jej powodu na całym świecie zmarło już 10 tys. osób. Najczęstszymi objawami infekcji są gorączka i kaszel. Następnie pojawiają się zaburzenia układu oddechowego i nierzadko zapalenie płuc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Asia pracująca w Biedronce nie zamierza dłużej milczeć. Treść jej ponurego listu trafiła do sieci
  2. Ojciec miał przygotować z córką śniadanie. Gdy żona weszła do kuchni zaniemówiła i wszystko nagrała
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży

Następny artykuł