Choroba zwana hemolakrią, sprawia, że pacjent płacze krwią
unsplash.com/ Jakob Owens
Autor - 20 Czerwca 2020

11-latka płacze krwią. Lekarzom udało się ustalić przyczynę

Choroba może przybierać niewiarygodne formy. Niezwykle rzadkim przypadkiem medycznym jest pewna dziewczynka z Indii, u której zaobserwowano krwawe łzy. Hemolakria, na którą choruje młoda pacjentka, sprawiła, że krew spływała po jej policzkach kilka razy dziennie.

Choroba, która sprawia, że pacjent płacze krwią, nosi nazwę hemolakria. Jest to bardzo rzadki stan będący najczęściej objawem innego schorzenia. Bywa jednak, że hemolakria rozwija się spontanicznie.

Co ciekawe, krwawe łzy mogą pojawić się nawet u dzieci. Gdy 11-letnia dziewczynka z Indii zaczęła płakać krwią, jej matka nie miała pojęcia, co może być przyczyną problemu. Choć u dziewczynki nie występowały żadne inne niepokojące objawy ani intensywne emocje, płakała ona kilka razy dziennie. W końcu lekarzom udało się ustalić przyczynę tej niecodziennej dolegliwości.

Ekspert ostrzega. W tym roku może paść rekord utonięć, warto poznać zasady bezpieczeństwaEkspert ostrzega. W tym roku może paść rekord utonięć, warto poznać zasady bezpieczeństwaCzytaj dalej

Hemolakria to choroba, która sprawia, że pacjent płacze krwią. Może ona występować nawet u dzieci

Gdy matka 11-letniej dziewczynki z Indii zaobserwowała krwawe smugi na twarzy dziecka, mocno się zaniepokoiła. Dziewczynka płakała krwią nawet kilka razy dziennie. Okazało się, że była jedną z nielicznych osób, które dotknęło niezwykle rzadkie zjawisko medyczne o nazwie hemolakria.

Jak wspomina matka dziewczynki, dziecko codziennie płakało krwią. Nie towarzyszyły temu żadne inne objawy, takie jak ból czy intensywne emocje. Krwawe łzy pojawiały się nagle i towarzyszyły dziewczynce 2-3 razy dziennie.

Matka niepokoiła się o zdrowie córki, dlatego zabrała ją do kliniki. Tam przeprowadzono szereg badań, aby poznać przyczynę niecodziennego zjawiska. 11-latka nigdy wcześniej nie przechodziła poważnych schorzeń, nie miała też żadnych urazów. Badania wykazały, że jej gruczoły łzowe są nienaruszone, a krew ma odpowiednie parametry.

By lekarze mogli bezpośrednio przyjrzeć się temu, co dzieje się z dziewczynką, została ona pod obserwacją przez kilka dni. W tym czasie 11-latka kilkukrotnie płakała łzami. Ostatecznie medycy uznali, że pacjentka cierpi na niezwykle rzadką hemolakrię.

Zdaniem naukowców w przypadku hemolakrii pewną rolę mogą odgrywać hormony. Badanie z 1991 roku przeprowadzone na 125 zdrowych ochotniczkach wykazało, że u prawie jednej piątej z nich pojawiały się ślady krwi we łzach podczas miesiączki.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Hemolakria nie jest jednak problemem wyłącznie kobiet. Zaledwie dwa lata temu we włoskim oddziale ratunkowym pojawił się mężczyzna z krwią tryskającą z oczu. Lekarze uznali jednak, że w jego przypadku przyczyną dolegliwości może być przekrwienie spojówek.

Jak podaje portal tech.wp.pl, istnieje wiele innych schorzeń, które również mogą powodować to krwawe zjawisko. Należą do nich m.in. hemofilia, choroby krzepnięcia krwi lub zespół Oslera-Webera-Rendu z zaburzeniami w naczyniach krwionośnych. Do pojawiania się krwi w gruczołach łzowych przyczyniają się także niektóre leki. Na szczęście krwawe łzy nie są szkodliwe i mogą bardzo szybko ustąpić.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł