Choroby, z którymi możesz żyć latami i nic o nich nie wiedzieć. Niektóre dają objawy bardzo późno

choroba pacjent
unsplash.com/Ben Blennerhassett
Autor Natalia Niewczas23.11.2020

Niektóre choroby rozwijają się w organizmie przez lata, nie dając żadnych transparentnych objawów. Nie bez powodu pewne schorzenia nazywa się “cichymi zabójcami”. Znajdziemy wśród nich cukrzycę typu II, osteoporozę czy złośliwy nowotwór jelita grubego.

Jedną z chorób, która potrafi podstępnie maskować swą obecność w organizmie pacjenta, jest cukrzyca typu II. Chorzy często dowiadują się o swym problemie zdrowotnym przypadkiem, chociażby przy okazji robienia kontrolnych badań lekarskich. Ważną poszlaką mogącą wskazywać na cukrzycę typu II jest wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu i ogólne osłabienie organizmu.

Najczęstsze objawy chorób wątroby. Nie wolno ich bagatelizowaćNajczęstsze objawy chorób wątroby. Nie wolno ich bagatelizowaćCzytaj dalej

Choroby, z których istnienia pacjenci mogą nie zdawać sobie sprawy latami

Osteoporoza to kolejna z chorób wyspecjalizowanych w wyniszczaniu zdrowia po cichu. Media słusznie nazywają ją “cichą złodziejką kości”.

Jak podaje portal medonet.pl, osteoporoza dotyczy blisko 2,5 mln Polek i ok. 0,5 mln Polaków. W wielu przypadkach choroba jest wynikiem naturalnego procesu starzenia organizmu; na jej rozwój wpływa jednak nałóg palenia, niewłaściwa dieta oraz brak zdrowej aktywności fizycznej.

Choroba trzewna (celiakia) to choroba o charakterze autoimmunologicznym, związana z nietolerancją glutenu. O jej istnieniu pacjenci również mogą nie wiedzieć przez lata - bywa, że nigdy nie dochodzi do jej rozpoznania, co dodatkowo utrudniają nietypowe objawy takie jak anemia, nawracające afty, niepłodność czy zaburzenia natury psychicznej.

Choroby przenoszone drogą płciową również mogą istnieć poza świadomością pacjenta. Mowa między innymi o chlamydiozie (wywoływaną przez bakterie, w niektórych przypadkach grozi niepłodnością) i rzeżączce (bakteryjna, u ok. 50% chorych kobiet rozwija się bezobjawowo).

Niebezpieczne dla zdrowia jest również stłuszczenie wątroby. To choroba przewlekła, polegająca na gromadzeniu się kropli tłuszczu w hepatocytach (komórkach wątroby). Na jej cichy, niewątpliwie niszczycielski dla zdrowia rozwój szczególnie narażone są osoby nadużywające alkoholu oraz mające niezdrowe nawyki żywieniowe.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia pacjenta jest złośliwy nowotwór jelita grubego. Ta choroba to prawdziwy ekspert w cichym dewastowaniu organizmu. Dotyczy zarówno pań, jak i panów, często diagnozuje się ją zbyt późno, co znacznie wpływa na rokowania.

Dzisiaj grzeje:
1.Padła propozycja limitu osób przy wigilijnym stole. Nowy projekt obostrzeń
2.Nagranie trafiło do sieci. Prezydent Wrocławia wyszedł na środek sklepu i zakpił ze Swierzyńskiego
3.Masowe badania przesiewowe już niedługo? Podano nazwy trzech województw

Odkrajasz z produktu spleśniałą część i zjadasz resztę? Wyjaśniamy, czy jest to bezpieczneOdkrajasz z produktu spleśniałą część i zjadasz resztę? Wyjaśniamy, czy jest to bezpieczneCzytaj dalej

Niezastąpiona w diagnozowaniu (a tym samym profilaktyce) choroby nowotworowej jelita grubego jest kolonoskopia. Badanie wykonane raz w życiu (ok. 50 roku życia) daje dużą pewność co do tego, że rak jelita grubego już się u danego pacjenta nie rozwinie - oczywiście wynik kolonoskopii musi być wówczas prawidłowy.

Tasiemczyca to kolejna choroba, która może rozwijać się w ciele pacjenta niepostrzeżenie. Powodują ją, jak sama nazwa wskazuje, tasiemce - głównie tasiemiec uzbrojony, tasiemiec nieuzbrojony czy tasiemiec karłowaty. Ulokowanie pasożyta w ciele jest niewyczuwalne, w związku z czym nieproszony gość ujawnia swą obecność dopiero po zatruciu ciała żywiciela toksynami.

Twarz jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niektóre zmiany mogą być objawem poważnych choróbTwarz jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Niektóre zmiany mogą być objawem poważnych choróbCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Rozpaczliwy apel do premiera i rządu. Zakopane może się nie pozbierać, chce zmiany decyzji
  2. Na jego dom spadł meteoryt. Dziś jest milionerem, niezwykła historia
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Pielęgniarka ostro o materiale TVN-u. Opisała, jak naprawdę wygląda praca w szpitalu
  5. WHO ostrzega przed trzecią falą koronawirusa. Nie jesteśmy gotowi, padł konkretny termin
  6. Do sieci wyciekło wstrząsające nagranie starcia kobiety z policją. Nie mogli zapanować nad psem, stało się najgorsze
  7. Nagranie z windy mrozi krew w żyłach. Szpital nie chciał przyjąć kobiety, jak tylko weszła do środka, zaczęło się najgorsze

Następny artykuł