choroba: nieleczona może prowadzić do powikłań
pixabay_DarkoStojanovic
Autor Damian Witoń - 25 Lutego 2020

Ciężka choroba bakteryjna, która nieleczona może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Lepiej jej nie lekceważyć

Choroba bakteryjna nazywana szkarlatyną lub płonicą może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Nigdy nie powinno się jej lekceważyć oraz przerywać na własną rękę zaleconej przez lekarza kuracji.

Choroba bakteryjna nazywana szkarlatyną często określana jest również mianem płonicy. Jej objawy zazwyczaj są dość typowe, pomimo to zdarza się, że jest mylona z innymi dolegliwościami. Szkarlatyny nigdy nie powinno się lekceważyć, ponieważ może to skutkować wystąpieniem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

7-letni Jaś walczy z guzem mózgu. Chłopiec potrzebuje pilnej pomocy7-letni Jaś walczy z guzem mózgu. Chłopiec potrzebuje pilnej pomocyCzytaj dalej

Choroba, którą lepiej traktować poważnie

Płonicę wywołują bakterie paciorkowca typu A, który odpowiada również za występowanie anginy ropnej. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Łatwo zarazić się nią poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub obcowanie z przedmiotami, których używał. Możliwe jest również złapanie paciorkowca od jego zdrowych nosicieli, u których nie występują żadne objawy. Szkarlatyna występuje zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, przy czym u obu grup symptomy są nieco odmienne.

Jak informuje portal poradnikzdrowie.pl, typowe objawy płonicy to uczucie ogólnego rozbicia, wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza, ból gardła, które jest wtedy mocno zaczerwienione, biały nalot na migdałkach, zaczerwienione brodawki na języku, wysypka pojawiająca się na tułowiu i kończynach, bóle brzucha, nudności, wymioty, a także powiększone węzły chłonne szyi. U dzieci w przypadku szkarlatyny często brak niektórych z powyższych objawów.

Zdarza się, że choroba ma szczególnie ciężki przebieg. W takim wypadku mogą pojawić się dodatkowo zaburzenia układu krążenia, zapalenia mięśnia sercowego, utraty przytomności, a także powiększenie wątroby i śledziony. Szkarlatyna może mieć również przebieg septyczny.

Osoba, u której podejrzewa się wystąpienie choroby, powinna zostać odizolowana na okres przynajmniej 24 godzin od podania pierwszej dawki antybiotyku, ponieważ płonica jest wysoce zaraźliwa. Przed rozpoczęciem stosowania tego typu leków szkarlatyna bywała chorobą śmiertelną. Obecnie najczęściej w przypadku jej wystąpienia lekarze zalecają stosowanie dziesięciodniowej kuracji antybiotykowej, która trzeba doprowadzić do końca nawet mimo ustępujących wcześniej objawów. Niedoleczona szkarlatyna może bowiem prowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań zdrowotnych.

Dzisiaj grzeje: 1. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają

2. Genialny trik, aby ogórki kiszone były chrupkie i odpowiednio twarde. Trzeba dodać jeden składnik, o którym mało kto pamięta

Niedokończona kuracja może przyczynić się do rozwinięcia się ropnego zapalenia węzłów chłonnych, zapalenia ucha, ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, paciorkowcowego zapalenia stawów, gorączki reumatycznej czy zapalenia mięśnia sercowego. Niestety nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko szkarlatynie, dlatego szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad, które zmniejszą ryzyko zachorowania. Z uwagi na sposób, w jaki można zarazić się paciorkowcem odpowiedzialnym za wywoływanie płonicy, należy dbać o higienę. Częste i dokładne mycie rąk jest bardzo ważne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiwi jest najzdrowszym owocem świata. Zjesz 1 dziennie i zauważysz 9 piorunujących zmian w organizmie
  2. Wnuk Lecha Wałęsy. Do sieci trafiło zdjęcie małego Karola Wałęsy
  3. Handel receptami kwitnie w najlepsze. E-recepty stały się chodliwym towarem
  4. Każdy z nas chciałby cieszyć się doskonałą pamięcią. Badacze ujawniają jak o nią zadbać.
  5. Jest poważnym problemem w wielu polskich domach. Naukowcy sprawdzili, jak wpływa na pracę mózgu
  6. Wystarczy jeden telefon, aby wymigać się od kary z urzędu. Może dzwonić twój znajomy

Następny artykuł