Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie

Choroba COVID-19 nie oszczędza najmłodszych
unsplash_HH E
Autor 25.03.2020

Choroba COVID-19 stanowi największe zagrożenie dla ludzi starszych i zmagających się z chorobami towarzyszącymi. Mimo to zdarza się, że koronawirus atakuje także dzieci. Jak donoszą media, w jednym z amerykańskich szpitali 12-letnia dziewczynka zakażona wirusem SARS-CoV-2 walczy o życie.

Choroba COVID-19, którą wywołuje nowy koronawirus SARS-Cov-2 atakuje osoby w każdym wieku. Choć w grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są głównie osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe, do zarażenia się wirusem może dojść nawet u dzieci.

Epidemia spowodowała śmierć wielu osób z Włoch, Iranu, Hiszpanii, Francji, a także Wielkiej Brytanii. Koronawirus rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą zatrważające statystyki. W Polsce potwierdzono dotychczas ponad 957 przypadków zarażenia SARS-CoV-2.

Z ostatniej chwili: książę Karol zakażony koronawirusemZ ostatniej chwili: książę Karol zakażony koronawirusemCzytaj dalej

Choroba COVID-19 zaatakowała 12-letnią pacjentkę

Koronawirus może stanowić ogromne zagrożenie nie tylko wśród osób starszych i schorowanych. Media donoszą o dwóch poważnych przypadkach zachorowań wśród bardzo młodych osób. Zmarł bowiem 18-letni Anglik, a 12-letnia dziewczynka z USA walczy o życie podłączona do respiratora.

Choć 18-latek uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19, przyczyną jego śmierci była inna choroba. O odejściu pacjenta poinformowała 22 marca brytyjska gazeta Daily Mail. Nastolatek jest najmłodszą ofiarą koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Dotychczas zanotowano tam 433 przypadków śmiertelnych.

W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że w celu zatrzymania epidemii mieszkańcy kraju powinni wychodzić z domów tylko po zakupy, do lekarza, apteki oraz do pracy. Premier podkreślił ponadto, że epidemia stanowi "największe zagrożenie od dekad".

Z kolei 12-latka znajduje się w izolatce jednego ze szpitali w Atlancie, stolicy stanu Georgia. Nie wiadomo, w jaki sposób chora zaraziła się koronawirusem. Pacjentka nie miała bowiem innych chorób towarzyszących, a także nie podróżowała w ostatnim czasie. Ze względu na pogarszający się stan, 12-latkę w sobotę podłączono do respiratora. Lekarze oceniają jej stan jako stabilny.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza

Eksperci informują, że główną grupę ryzyka stanowią seniorzy i chorzy przewlekle. Zakażenie koronawirusem nie omija jednak najmłodszych. W większości przypadków infekcja przebiega u nich łagodniej, jednak u dzieci i nastolatków również pojawiają się ciężkie objawy COVID-19. W Chinach dotyczą one 6 proc. dzieci.

Z kolei w USA młodzi ludzie stanowią 20 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Choć osoby młode lepiej radzą sobie z zakażeniem, nie są na niego odporni. Aż 20 proc. osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych to ludzie z przedziału wiekowego 20–44.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fani i rodzina w żałobie. Nie żyje zwycięzca "TOP Chefa", był zakażony
  2. Nie żyje zwycięzca „Top Chefa”. Zmarł na koronawirusa, miał 59 lat
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni

Następny artykuł