choroba wieńcowa objawy
Fot. pixabay.com/ Myriams-Fotos
Autor Klaudia Gaicka - 28 Maja 2020

Choroba wieńcowa jest bardzo niebezpieczna. W przypadku zauważenia pierwszych objawów należy zgłosić się do lekarza

Choroba wieńcowa objawia się w charakterystyczny sposób. Nigdy nie powinniśmy bagatelizować jej objawów. Dowiedz się, czym dokładnie jest, co ją wywołuje i jakie daje symptomy.

Choroba obejmuje szereg powikłań wynikających z niedokrwienia serca. W momencie, kiedy światło tętnic wieńcowych jest zmniejszone, dochodzi do niedoboru tlenu dostarczanego do mięśnia sercowego.

WHO podało termin drugiej fali epidemii. WHO podało termin drugiej fali epidemii. "Wszystkie kraje muszą pozostać w pogotowiu"Czytaj dalej

Choroba wieńcowa, czynniki ryzyka, objawy oraz diagnostyka

Zanim stricte o objawach, zastanówmy się, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko, tej zagrażającej życiu choroby. Jak podaje portal Stronazdrowia.pl, do głównych czynników podnoszących ryzyko należą: nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, siedzący tryb życia, menopauza, palenie papierosów oraz starszy wiek.

Początkowo choroba wieńcowa może przebiegać bez żadnych objawów. Jednym z jej podstawowych i najbardziej charakterystycznych objawów jest ból w klatce piersiowej, dokładnie za mostkiem. Chorzy najczęściej określają go jako dławiący. Uczucie bólu jest silne i często promieniuje, np. do żuchwy, szyi lub nadbrzusza. Do innych objawów choroby wieńcowej zaliczamy płytki oddech, ucisk za mostkiem, kołatanie serca, mdłości, przyśpieszone bicie serca, zawroty głowy, pocenie się oraz uczucie ogólnego osłabienia całego organizmu. Te objawy nigdy nie powinny być przez nas bagatelizowane, niezależnie od tego, czy pochodzą ze strony choroby wieńcowej, czy innego schorzenia.

Diagnostykę choroby lekarz rozpoczyna od szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz badań dodatkowych. Pacjentowi zwykle zalecane jest badanie UKG, EKG oraz badane enzymów mięśnia sercowego. Może się zdarzyć, że lekarz zaleci również koranarografię, aby uzyskać obraz tętnik wieńcowych.

Określając poziom zaawansowania choroby wieńcowej zwykle korzysta się z klasyfikacji Kanadyjskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Odnosi się ona do wysiłku fizycznego, który wykonuje pacjent i jego odczuć w tym czasie. Szczegółowo omawia ją portal Stronazdrowia.pl.

I – bóle dławicowe pojawiające się jedynie podczas ciężkiego wysiłku

II – niewielkie bóle dławicowe przy wykonywaniu zwykłych czynności

III – znaczne dolegliwości wieńcowe

IV – bóle dławicowe podczas niewielkiego wysiłku i bóle spoczynkowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć"

2. Aleksander Kwaśniewski się wygadał. Zdradził, jak naprawdę traktuje żonę, kiedy nikt nie widzi

Zdiagnozowany pacjent powinien przede wszystkim ograniczyć czynniki powodujące chorobę. Jeżeli pali papierosy, powinien rzucić, a jeżeli jest otyły zacząć ćwiczyć. Dzięki tym działaniom zmniejszy się ryzyko zakrzepów. Co więcej, zdecydowanie pomoże to lekarzom w jego terapii, ponieważ oczywiście chory otrzymuje również zwykle leki. Eksperci zalecają również specjalną dietę, która wyklucza spożywanie: masła, śmietany, żółtka jaj, słoniny oraz tłustego mięsa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pan Janusz ogłosił ile płaci za zebranie łubianki truskawek. Miesięcznie zarobisz nawet ponad 5 tysięcy złotych
  2. Zapadła ostateczna decyzja w sprawie ”Rancza”. Marta Chodorowska właśnie przekazała ją widzom
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Polacy boją się o swoje oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na jeden ruch, aby je ochronić

Następny artykuł