Choroba Alzheimera objawia się już w dzieciństwie
pixabay.com/Antranias
Autor Barbara Bujar - 3 Września 2020

Pierwsze objawy Alzheimera pojawiają się już w dzieciństwie. Porażające ustalenia naukowców

Choroba Alzheimera zazwyczaj objawia się u osób starszych, w głównej mierze cierpią na nią pacjenci po 65. roku życia. Zaniki pamięci i zaburzenia orientacji towarzyszą już blisko 1 na 100 pacjentów. Według naukowców z University of California, którzy podjęli się przeprowadzenia specjalnych badań, to jednak nie starość warunkuje rozwój choroby. Odpowiada za nią jeden z genów, a jej przyszłe wystąpienie można zdiagnozować za pomocą testów na inteligencję.

Choroba Alzheimera to schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie, powoduje otępienie i zaniki pamięci. Jak podaje Medonet, dolegliwość dotyczy zwyrodnienia układu nerwowego i najczęściej pojawia się u osób, które ukończyły 65. rok życia. W korze mózgowej takiej grupy pacjentów stwierdza się uszkodzenia, które prowadzą do licznych problemów, między innymi z mową lub odnajdywaniem się w czasie i przestrzeni. Alzheimer inaczej nazywany jest przedstarczym zanikiem mózgu.

Przyczyny choroby Alzheimera to wciąż zagadka nawet dla lekarzy. Na całym świecie prowadzone są badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę powoduje rozwój schorzenia. Dzięki takim informacjom eksperci mogliby wcześnie stawiać diagnozę i szukać sposobów na zahamowanie postępujących zmian neurodegeneracyjnych. Takiego zadania podjęli się między innymi naukowcy z University of California. Wyniki ich testów były zaskakujące.

Co lepiej chroni przed koronawirusem - maseczka czy przyłbica? Specjaliści rozwiewają wszelkie wątpliwościCo lepiej chroni przed koronawirusem - maseczka czy przyłbica? Specjaliści rozwiewają wszelkie wątpliwościCzytaj dalej

Amerykańscy naukowcy przedstawili wyniki badań. Choroba Alzheimera może objawiać się już w dzieciństwie

Według ustaleń serwisu WP abc Zdrowie, na chorobę Alzheimera cierpi już co setna osoba. Według uczonych z University of California objawy schorzenia można wykryć już u kilkuletniego dziecka. Wyniki badań, które zostały przeprowadzone pod kierownictwem dr Chandry Reynolds, wskazują na ścisły związek starczej choroby z testami na inteligencję. Wszystko zależy bowiem od jednego genu, który wyraźnie obniża poziom IQ.

Wyniki opublikowane w "Neurobiology of Aging" jednoznacznie wskazują na gen ApoE, który występuje w różnych formach. To właśnie od niego zależy poziom inteligencji, a także ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

- Gen ApoE występuje w różnych formach. Może mieć trzy warianty: e2, e3 i e4. Każdy człowiek ma dwie kopie tego genu, np. e2 /e3, e2/e4 itd. 25 proc. ludzi na świecie ma jedną kopię e4, a wówczas ich ryzyko zachorowania na alzheimera jest dwa razy większe - tłumaczy WP abc Zdrowie.

Dzisiaj grzeje: 1.Andrzej Duda zarażony koronawirusem? Niepokojące doniesienia na temat prezydenta
2. Wypełnił wniosek o zwolnienie z abonamentu RTV. Wtedy został skarcony, urzędnicze piekło

Występowanie dwóch kopii formy e4 jest możliwe. Według ekspertów w takim przypadku ryzyko rozwinięcia się Alzheimera wrasta do 3 do 5 procent. Zbadano to na grupie 1321 dzieci w wieku 7, 12 i 16 lat. Naukowcy stwierdzili, że u uczestników eksperymentu, którzy uzyskali niższe o prawie dwa punkty wyniki testów na inteligencję, istnieje ryzyko, że będą one w przyszłości nosicielami choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga, wycofano popularny lek. Jeśli masz go w domu, natychmiast wyrzuć
  2. Prosty przepis na tradycyjny, polski domowy krupnik. Pyszna zupa, którą przygotujesz w 20 minut
  3. Rewolucyjna zmiana weszła właśnie w życie. Dotyczy całej Polski
  4. Pacjent czołgał się z bólu. Oburzające oświadczenie szpitala
  5. Lekarze nie wierzyli własnym oczom. Z ciała kobiety wydobyto ponad metrowego węża [WIDEO]
  6. Czekała cała Polska, wreszcie się stało. Będą kary dla prawdziwych winowajców w sprawie Komendy

Następny artykuł