Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy i na czym polega?

Objawy choroby Hashimoto
pixabay.com/LUM3N
Autor Barbara Bujar25.05.2020

Choroba Hashimoto to najogólniej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jej nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, dr Hakaru Hashimoto, który opisał ją w 1912 roku. Choroba u każdego może przebiegać i objawiać się w inny sposób. Warto jednak wiedzieć, na czym polega i znać jej podstawowe symptomy.

Choroba Hashimoto wywołuje zmiany w układzie odpornościowym, który u osoby chorej nie broni organizmu, tylko sam wytwarza stan zapalny. W wyniku tego powstają przeciwciała, które szkodzą tarczycy. Prowadzi to do jej zapalenia.

Rodzice od dawna skarżyli się na opiekunkę w przedszkolu. Teraz postawiono jej zarzut morderstwaRodzice od dawna skarżyli się na opiekunkę w przedszkolu. Teraz postawiono jej zarzut morderstwaCzytaj dalej

Warto wiedzieć, czym objawia się choroba Hashimoto

Jak podaje radiozet.pl, objawy zapalenia tarczycy związane są z jej wielkością. Na początku gruczoł może być powiększony. W trakcie choroby jego rozmiar powinien się jednak zmniejszać. Dolegliwości tarczycy często towarzyszy także niedobór hormonów. W niektórych przypadkach choroba występuje bezobjawowo.

Przyczyny choroby tarczycy nie są niestety znane. Hashimoto może rozwijać się latami, dlatego jej objawy również pojawiają się stopniowo, nasilając się wraz z upływem czasu. Ma to związek ze zmniejszaniem się ilości hormonów tarczycy. Do najważniejszych symptomów należą: uczucie zimna, zmęczenie, złe samopoczucie, zaburzenia rytmu serca i nadciśnienie tętnicze.

Chorobie Hashimoto mogą również towarzyszyć zaburzenia pamięci, zwiększenie masy ciała i zaparcia. Kobiety mogą zauważyć u siebie także problemy z regularnym miesiączkowaniem.

Po zauważeniu jakichkolwiek objawów należy od razu udać się na badania. W przypadku podejrzenia choroby Hashimoto najczęściej wykonuje się oznaczenie stężenia TSH we krwi, USG tarczycy i badania hormonalne.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Minister Zdrowia wyznał prawdę. Powiedział, jakie jest prawdopodobieństwo spotkania zakażonej osoby

Choroba Hashimoto może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Dolegliwość ta jest szczególnie niepokojąca dla kobiet w ciąży. Szkodzi bowiem nienarodzonemu dziecku. Jeśli jednak tarczyca jest leczona prawidłowa, nie wpływa to na rozwój płodu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki skandal z truskawkami w Biedronce. Klienci są wściekli
  2. Zupełnie nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Liczba zarażonych gwałtownie wzrosła
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeś

Następny artykuł