choroba kawasakiego dziecko
Fot. pixabay.com/ qimono
Autor Klaudia Gaicka - 28 Maja 2020

Jako dziecko zachorował na chorobę Kawasakiego. Rodzice nie widząc nadziei wezwali księdza

Choroba Kawasakiego zmieniła całkowicie życie 5-letniego chłopca. Całe szczęście udało mu się wygrać tę nierówną walkę, jednak w dorosłym życiu wciąż odczuwa skutki tamtej choroby. Tymczasem niepokojące doniesienia napływają z różnych zakątków świata, okazuje się, że zespół Kawasakiego może być powiązany z koronawirusem.

Choroba Kawasakiego zaatakowała go, gdy był jeszcze dzieckiem. Eric Kinnell miał wtedy 5 lat i był w strasznym stanie. Jego rodzice byli tak zrozpaczeni, że wezwali księdza na ostatnie namaszczenie chłopca.

Piękny gest Martyny Wojciechowskiej. Podróżniczka chce pomóc nastoletnim matkomPiękny gest Martyny Wojciechowskiej. Podróżniczka chce pomóc nastoletnim matkomCzytaj dalej

Choroba Kawasakiego wpłynęła na jego dalsze życie

Jak podaje serwis Parenting.pl, zespół Kawasakiego sprawił między innymi, że całe ciało chłopca pokryła wysypka. Była tak intensywna, że skóra na dłoniach zaczęła się łuszczyć. Dodatkowo wciąż miał bardzo wysoką gorączkę i powiększone węzły chłonne. Erik był tak osłabiony przez chorobę, że nie był w stanie nawet samodzielnie się przemieszczać. Początkowo lekarze myśleli, że to ciężki przebieg grypy, jednak dalsze badania wykazały, że dziecko cierpiało na dużo rzadszą chorobę.

42-latek przyznał w rozmowie z „Business Insider”, że najgorszy był dla jego rodziny brak dostatecznych informacji na temat choroby. Co więcej, powszechne były również różne, nieprawdopodobne wręcz teorie. Sugerowane np. że choroba mogła być spowodowana przez szampon do dywanów używany w ich domu, przez co mama chłopca czuła się winna jego choroby.

Mężczyzna wspomina, że 37 lat temu, kiedy miały miejsce te zdarzenia, lekarze nie znali tak dobrze tej choroby więc po zdiagnozowaniu stał się atrakcją całego szpitala. Dziś postanowił opowiedzieć o swoich doświadczeniach, w związku z coraz częstszym występowaniem choroby podobnej do tej, którą stwierdzono u niego przed laty.

Jak podaje portal, w Nowym Jorku zdiagnozowano 100 przypadków podobnych do zespołu Kawasakiego, a w Londynie co najmniej 75. Niepokojące dane napływają również z Bergamo. Stwierdzono tam, że 80% małych pacjentów leczonych z powodu tajemniczego zespołu, miało dodatkowo pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2. Eksperci nie określili jeszcze ostatecznie, czy swoiste objawy wywołuje klasyczny zespół Kawasakiego, czy też całkiem nowa choroba powiązana z COVID-19.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć"

2. 5-latka zawsze po kolacji wychodziła z domu. W końcu tata poszedł za nią i pobladł, natychmiast sięgnął po telefon

Przebyty zespół Kawasakiego nie tylko na lata obniża układ immunologiczny, ale również u co czwartego dziecka może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. 45-letni Eric sądzi, że przebyta choroba wywarła negatywny wpływ na jego teraźniejsze zdrowie. Niestety nie ma dostatecznie dużo badań na temat długoterminowych efektów tej groźnej choroby.

- Przez całe życie czułem się, jakbym miał mniej wydolny układ odpornościowy niż moi rówieśnicy. Byłem bardziej podatny na przeziębienia, grypę czy inne wirusy – wyjaśnia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Agnieszka Hyży przerwała milczenie. Powiedziała całą prawdę o swoim mężu: „To nasze ostatnie wspólne zdjęcie”
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nowa ulga od tego roku, możesz zaoszczędzić nawet 53 tys. zł. Jednak nie wszystkim przysługuje

Następny artykuł