Choroba Leśniowskiego-Crohna
unsplash_Kolar.io
Autor Aneta Młodawska - 10 Lutego 2020

Choroba Leśniowskiego-Crohna wyniszcza jelita. Warto znać jej objawy oraz metody leczenia

Choroba Leśniowskiego-Crohna powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak osłabienie, gorączka i zmniejszenie masy ciała. Przyczyny choroby nie są do końca znane, jednak ważną rolę odgrywa autoimmunologia.

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęstszą lokalizacją zmian zapalnych jest końcowy odcinek jelita krętego, a w następnej kolejności jelito cienkie i grube oraz samo jelito grube. Zmiany w przełyku, żołądku i dwunastnicy występują w niewielkim odsetku przypadków, zmiany zaś w okolicy odbytu w postaci szczelin, ropni i przetok – u około połowy chorych.

Dokładna przyczyna choroby Leśniowskiego i Crohna nie jest znana, jednak wśród głównych mechanizmów powstawania wymienia się uwarunkowania genetyczne, mikroflorę jelitową i odpowiedź immunologiczną błony śluzowej pacjenta. Choroba rozwija się, gdy u podatnych osób wystąpi upośledzenie mechanizmów odpowiedzi immunologicznej na drobnoustroje wewnętrzne.

Lekarze przyjmować będą bez kolejki. NFZ zapewnia, że zmiany nadejdą już w marcuLekarze przyjmować będą bez kolejki. NFZ zapewnia, że zmiany nadejdą już w marcuCzytaj dalej

Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyka coraz większą ilość osób. Jej przyczyny nie są do końca poznane

Według danych brytyjskich liczba zachorowań na choroby zapalne jelit zwiększa się dwukrotnie co 10 lat. W Polsce zaś w ostatnich latach notuje się zwiększenie częstości zachorowań, zwłaszcza u dzieci. Według danych z początku 2012 r. według Krajowego Rejestru choroby Leśniowskiego i Crohna w Polsce zarejestrowano 5191 chorych. Zachorowalność jest zdecydowanie większa w krajach wysoko uprzemysłowionych. Cechą charakterystyczną dla choroby Leśniowskiego i Crohna jest stopniowe zajmowanie całej ściany jelita, co w konsekwencji może prowadzić do perforacji, przewężeń i przetok. Powszechnymi objawami tego rodzaju nieswoistego zapalenia jelit są gorączka, osłabienie czy zmniejszenie masy ciała. Objawy miejscowe, związane z przewodem pokarmowym, są uzależnione od lokalizacji zmian. U większości chorych dominują ból brzucha i biegunka.

W rozpoznaniu choroby niezastąpione znaczenie ma endoskopia oraz badanie pobranych wycinków. Leczenie tego nieswoistego zapalenia jelit składa się z elementów takich jak np. zaprzestanie palenia, unikanie stresu, uzupełnianie niedoborów żywieniowych związanych z upośledzonym wchłanianiem przez jelito cienkie, leczenie farmakologiczne.

Obecnie coraz prężniej rozwija się leczenie przy pomocy tzw. leków biologicznych, czyli np. przeciwciał przeciwko czynnikom zapalnym. Inną drogą jest leczenie operacyjne stosowane głównie w przypadku powikłań choroby w postaci zwężeń jelita, przetok, krwotoków czy perforacji. Nieswoiste zapalenia jelit wiążą się z zaburzeniami działania układu immunologicznego. Na tę chwilę nie istnieją żadne szczepienia ochronne mogące ustrzec przed tymi schorzeniami, a leczenie może następować dopiero po zdiagnozowaniu objawów charakterystycznych dla chorób autoimmunologicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje dziecięca gwiazda. Matka poinformowała o śmierci syna
  2. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice swojej młodości
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Aktorka legendarnego serialu na TVP ma nowotwór w ostatnim stadium. Wystosowała poruszający apel do swoich fanów

Następny artykuł