choroby na ziemi
fot. https://pixabay.com/ madartzgraphics
Autor Klaudia Gaicka - 6 Lipca 2020

Najgroźniejsze choroby, z którymi zmagała się ludzkość. Niektóre z nich do dziś sieją spustoszenie

Choroby, które zdziesiątkowały ludzkość. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 nie jest pierwsza. Okazuje się, że wcześniej również mieliśmy groźne epidemie. Niektóre z nich objęły swoim zasięgiem nawet 1/3 populacji całej planety. Co gorsza, wiele z nich przetrwało do dziś.

Choroby męczą ludzkość od zarania dziejów. Niektóre z nich były zupełnie niegroźne i przeminęły, inne z kolei sieją spustoszenia po dziś dzień. Listę tych najgroźniejszych zaprezentował serwis Medme.pl.

Nie żyje 20-letni kolarz. Jego serce nie wytrzymałoNie żyje 20-letni kolarz. Jego serce nie wytrzymałoCzytaj dalej

Choroby, które dziesiątkowały ludzkość

Ludzki wirus niedoboru odporoności, czyli HIV jest jednym z najlepiej znanych wirusów. Na nasze nieszczęście cały czas mutuje, przez co zdecydowanie zmniejsza się prawdopodobieństwo wynalezienia leku, który całkowicie go pokona. Pierwszy raz wyizolowano wirusa już na początku lat 80., a jego badania trwają do dziś.

Trąd jest jedną z chorób znanych praktycznie od zawsze. Choć jego historia opiewa w wiele mitów i legend, jest po prostu zakaźną chorobą skóry i nerwów. Badania wykazały, że pochodzi z terenów wschodniej Afryki. Jego symptomy są bardzo charakterystyczne, należą do nich przede wszystkim zmiany skórne, zaburzenia bólu i dotyku.

Dżuma jest jedną z bardziej zakaźnych chorób. Czarna śmierć dotyka zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Podczas jej przebiegu chory jest osłabiony, ma gorączkę, poty i dreszcze. Chociaż dzisiejsza medycyna pozwala nam już z powodzeniem leczyć czarną śmierć, niegdyś pochłonęła ona blisko 30 milionów ludzi. Przypadki zachorowań wciąż są odnotowywane.

Świńska grypa (AG1N1) skutkuje dreszczami oraz bólami głowy i mięśni. Pierwszy raz choroba pojawiła się w 1918 roku, nazwano ją wtedy “hiszpanką”. Liczba zarażonych objęła blisko ⅓ całej populacji, to sprawiło, że epidemia była jedną z większych w znanej nam historii świata. Nowe ognisko epidemiczne wybuchło w 2009 r., jednak wtedy zasięg choroby był mniejszy.

Rak płuc jest najczęściej występującym na świecie nowotworem złośliwym. Eksperci szacują, że co roku z jego powodu na całym świecie umiera około 1,5 miliona osób. Badania wykazują, że główną przyczyną zachorowalności jest wdychanie dymu tytoniowego. Do typowych symptomów należą: duszności, kaszel, ból w klatce piersiowej.

Dzisiaj grzeje: 1. Wczesne objawy raka jelita grubego. Szybkie rozpoznania zwiększa szanse na wyleczenie

2. Szykują nową opłatę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach

Grypa najbardziej rozpowszechniona jest w sezonie wzmożonych zachorowań. Jeżeli leczene nie zostanie podjęte stosunkowo wcześniej, skutki choroby mogą być tragiczne. Dzisiejsza medycyna dobrze sobie z nią radzi, jednak w przeszłości między latami 1918 - 1919 zmarło około 100 mln osób.

Gruźlica atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Eksperci uważają, że blisko ⅓ całej populacji miała styczność z drobnoustrojem powodującym tę chorobą. Jej typowymi symptomami są: kaszel, ból w klatce oraz krwioplucie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kłęby dymu na S8. Co tam się stało?
  2. Samolotem, w którego katastrofie zginęła Jantar, miała lecieć inna wielka gwiazda. Zrezygnowała w ostatniej chwili
  3. Wielka tragedia w kopalni w Azji. Nie żyje ponad 160 osób
  4. 4-latek trafił w ręce prawdziwych potworów. Zamiast opieki otrzymał tortury, których niestety nie wytrzymał
  5. Kobieta była przekonana, że brzuch boli ją przez miesiączkę. Niestety nie dożyła kolejnego dnia
  6. Wielki sukces Igi Świątek. Polka była bezlitosna w trakcie turnieju, prawdziwa dominacja i wielkie zwycięstwo

Następny artykuł