Wiele osób w nie wierzyło. Choroby, które nigdy nie istniały

te choroby nigdy nie istniały
fot. https://pixabay.com/ iira116
Autor Natalia Niewczas11.09.2020

Choroby od zawsze były dla ludzkości ogromnym wyzwaniem. Bez odpowiedniego sprzętu, którym medycy operują dzisiaj, trudne było nie tylko ich leczenie, ale i rozpoznawanie. Niekorzystne dla pacjentów realia doskonale oddaje stan wiedzy medycznej z XIX wieku. Choć wielu ówczesnych specjalistów z pewnością chciało nieść innym pomoc, bardzo często stawiali niemające nic wspólnego z faktyczną kondycją zdrowia pacjenta, krzywdzące diagnozy.

Choroby, które masowo rozpoznawano w XIX wieku, obecnie, zamiast komukolwiek zaszkodzić, co najwyżej wywołują na twarzy drobny uśmiech. Mimo że dzisiejsza medycyna stanowczo zaprzecza istnieniu takich schorzeń jak “rowerowa twarz” czy “kobieca histeria”, jeszcze niedawno o ich istnieniu był przekonany cały sztab XIX wiecznych specjalistów.

Jest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowegoJest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowegoCzytaj dalej

Choroby, których nigdy nie było

Choroby zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta - w przypadku “rowerowej twarzy” trudno jednak powiedzieć o występowaniu jakiegokolwiek niebezpieczeństwa większego, niż ewentualny upadek. Tak zwana “rowerowa twarz” miała być schorzeniem rozpoznawanym u kobiet korzystających z rowerów, objawiającym się niekorzystnymi zmianami w obrębie twarzy (zaciśnięciem ust, wytrzeszczem oczu czy bladością). Szpecące panie symptomy miały znikać po rezygnacji z przejażdżek jednośladem. Trudno nie odnieść wrażenia, że rzekome medyczne problemy w istocie miały związek z niezwykle trudną pozycją kobiet w społeczeństwie w XIX wieku.

Sprawa jest podobnie wątpliwa w przypadku kolejnej rzekomej choroby, tak zwanej “histerii”. O “kobiecej histerii” rozpisywali się w XIX wieku liczni specjaliści, symptomem choroby mógł stać się praktycznie każdy przejaw nieposłuszeństwa żony (lub córki) wobec męża czy ojca, w szczególności wybuchy złości i ogólny brak kontroli nad własnymi emocjami (przywilej ich wyrażania przypadał wówczas wyłącznie mężczyznom). Oznakę choroby stanowił również sam popęd seksualny, którego kobiety, zgodnie z XIX wieczną tradycją, w ogóle nie powinny odczuwać.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Nowy podatek wciąż z problemami. Wątpliwości nie milkną, płacą grube pieniądze, a i tak nie są pewni czy prawidłowo

Jak podaje portal medonet.pl, w XIX wieku masowo rozpoznawano także “chorobę leniwych robotników”, co dotyczyło oczywiście wyłącznie osób czarnoskórych. Zaburzenie psychiczne miało objawiać się wyraźnym lenistwem niewolnika; w jego przypadkach obserwowano także rzekomą senność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje Wiesław Borowik
  2. Polsat przekazał dramatyczne wiadomości. Łodzie zaczęły tonąć, rozbijały się o skały. Wiadomości z zagranicy wprawiają w osłupienie
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Idealna surówka dla oszczędnych, nic się nie marnuje w naszej kuchni. Zrobisz ją z pozostałości po zupie

Następny artykuł