Choroby miewają tak niezwykłe objawy, że aż trudno w nie uwierzyć
unsplash.com/Jonathan Borba
Autor - 14 Czerwca 2020

Najdziwniejsze choroby, jakie zna medycyna. W niektóre z nich aż ciężko uwierzyć

Choroby miewają tak niezwykłe objawy, że aż trudno w nie uwierzyć. Niestety, dziwne choroby często okazują się nieuleczalne, a chorujący na nie pacjenci nie są w stanie normalnie funkcjonować wśród zdrowych osób.

Choroby objawiają się niekiedy w tak dziwny sposób, że zadziwiają nawet najbardziej doświadczonych lekarzy. Mogą być one wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia, uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, a także przyciągać wzrok ludzi na ulicy.

Lekarze wciąż nie wiedzą, co może być przyczyną niektórych rzadko spotykanych schorzeń. Niestety niski poziom wiedzy na temat przyczyn ich powstawania powoduje, że na większość z nich nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa.

Media obiegła smutna wiadomość. Zmarł wybitny polski aktor, kochały go milionyMedia obiegła smutna wiadomość. Zmarł wybitny polski aktor, kochały go milionyCzytaj dalej

Choroby miewają tak niezwykłe objawy, że aż trudno w nie uwierzyć

Istnieją choroby, które są nieuleczalne i zdarzają się bardzo rzadko. Jedną z nich jest śmiertelna bezsenność rodzinna. Ta nieuleczalna choroba mózgu polega na tym, że chory nie jest w stanie zasnąć. W efekcie pojawiają się ataki paniki, fobie, halucynacje, z czasem szybka utrata masy ciała, demencja i brak zdolności mówienia. Zwykle po kilku miesiącach od wystąpienia pierwszych objawów choroby następuje śmierć pacjenta. Śmiertelna bezsenność to choroba dziedziczna, która pojawia się zwykle u osób w wieku pomiędzy 30. a 60. rokiem życia.

Zespół uporczywego podniecenia seksualnego sprawia, że osoby dotknięte tą chorobą niemal nieustannie wbrew własnej woli przeżywają orgazm. Z tego powodu nie mogą pracować ani normalnie funkcjonować. Choroba dotyka głównie kobiet i często prowadzi do depresji.

Prozopagnozja to choroba polegająca na upośledzeniu zdolności rozpoznawania twarzy. Osoby dotknięte tą chorobą w skrajnych przypadkach nie potrafią rozpoznać twarzy swoich rodziców, małżonków, czy dzieci. Prozopagnozja może być efektem urazu mózgu lub być cechą wrodzoną. Cierpi na nią m.in. Brad Pitt.

Trimetyloaminuria, inaczej Zespół Odoru Rybnego to rzadkie zaburzenie metaboliczne powodujące niedobór w produkcji enzymu FMO3. Przy jego niedoborach lub zaburzeniu działania organizm nie jest w stanie rozłożyć trimetyloaminy, powodując silny odór przypominający gnijące ryby. Zapachu nie da się zamaskować, a osoby, które na nią chorują, zmuszone są do unikania ludzi.

Jedną z najrzadszych chorób genetycznych na świecie jest Epidermodysplasia verruciformis. Choroba polega na deformacji tkanki skórnej, na której pojawiają się liczne grudki, plamy i przebarwienia. W efekcie ciało chorego przypomina korę drzewa. Przypadłość ta jest nieuleczalna, a jej ciągły rozwój powoduje raka skóry.

Słoniowacizna to ostatnie stadium obrzęku limfatycznego spowodowane zastojem limfy w tkankach. Jak pdodaje portal torun.naszemiasto.pl, stan taki może być wynikiem wad wrodzonych albo pojawić się wskutek uszkodzenia naczyń chłonnych. Choroba prowadzi do nasilonego opuchnięcia kończyn dolnych.

Syndrom CIPA to wrodzona obojętność na ból, niezdolność do rozróżniania skrajnych temperatur, a także brak pocenia się. Nieodczuwanie bodźców bólowych sprawia, że chorzy łatwo doznają wszelkiego rodzaju urazów kończyn, a także jamy ustnej. Pacjenci dotknięci tym syndromem gryzą swój język, dziąsła, wargi lub doznają oparzeń. U chorych nierzadko dochodzi również do złamań kości i zwyrodnień stawów.

Istnieją osoby, które zmagają się z alergią na wodę. Tacy pacjenci po każdej kąpieli doznają obrzęków na skórze i zaczerwień. Chorym ból sprawiają nawet własne łzy. Na szczęście alergia ta nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami podczas picia wody.

Trichotillomania to zaburzenie psychiczne objawiające się patologicznym, niekiedy niekontrolowanym, wyrywaniem sobie włosów. Chory pozbywa się owłosienia najczęściej z głowy, ale także z brwi, rzęs, okolicy łonowej, twarzy i innych części ciała. Chorzy dotknięci tym zaburzeniem tłumaczą, że nie potrafią nad sobą zapanować i po prostu czują nagły przymus wyrywania włosów.

Hiperdoncja objawia się występowaniem dodatkowych zębów. 17-letni Ashik Gavai był jednym z najgłośniejszych przypadków, któremu stomatolodzy usunęli z jamy ustnej aż 232 zęby.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczeniai

Zespół Proteusza polega na asymetrycznym przeroście tkanki skórnej i mięśni, a także problemach kostnych. Zaburzenie to dotyka tylko wybrane partie ciała. Zmiany stają się widoczne wraz z wiekiem i nie są zauważane u noworodków. Główną przyczyną zgonów spowodowanych Zespołem Proteusza są malformację naczyń powodujące zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną.

Situs Inversus to anomalia anatomiczna polegająca na tym, że główne narządy wewnętrzne znajdują się po przeciwnych stronach ciała niż normalnie. U chorych np. serce znajduje się po prawej stronie klatki piersiowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Andrzej Duda odwiedził gwiazdy programu "Rolnik szuka żony". Co tam się wydarzyło?
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł