Choroby najczęściej pomijane przez lekarzy
fot. pixabay.com/valelopardo
Autor Karol Zaborowski - 26 Listopada 2019

5 najczęściej przeoczanych chorób. Na diagnozę można czekać nawet latami

Choroby potrafią nawet przez lata nie zostać poprawnie zdiagnozowane przez lekarzy. Często jest to wywołane tym, że dają bardzo niespecyficzne objawy, które pojawiają się również przy innych dolegliwościach. Dodatkowo ich potwierdzenie może wymagać bardziej specjalistycznych badań.

Choroby podczas swojego wczesnego stadium często dają bardzo delikatne objawy, które osobie nieposiadającej odpowiedniej wiedzy, mogą wydawać się niegroźne. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież nie każdy z nas jest lekarzem. Problem pojawia się w momencie, kiedy lata długiej terapii okazują się niepotrzebne, ponieważ cierpimy na zupełnie inną chorobę.

Oczywistą chorobą w tym wypadku wydaje się nowotwór, który potrafi w naszym ciele rozwijać się przez lata, zanim zorientujemy się, że jesteśmy chorzy. Jednak są choroby, które znacznie częściej są pomijane przez lekarzy i to na całym świecie.

Popularne słodyczne wycofane ze sklepów. Producent nie informował o silnym alergeniePopularne słodyczne wycofane ze sklepów. Producent nie informował o silnym alergenieCzytaj dalej

Najczęściej przeoczane choroby

Pierwszą z chorób na tej liście jest nowotwór jajnika. Wynika to z tego, że do jego zdiagnozowania nie wystarczy zwyczajna cytologia tak jak w przypadku nowotworu szyjki macicy. Dodatkowo wczesne objawy w postaci wzdęć i nieregularnych miesiączek są często bagatelizowane przez lekarzy. To doprowadza do tego, że nawet 50% pacjentek diagnozowanych jest bardzo późno. Przekonała się o tym na własnej skórze wokalistka Kora.

Kolejne są zaburzenia hormonalne, a dokładniej problemy z tarczycą, które dotykają już co ósmą kobietę. Niestety ich nieprawidłowe stężenie w naszym organizmie często mylone jest z depresją. Kluczową rolę w diagnozie powinny stanowić badania krwi oraz odpowiednio zebrany wywiad. Niestety często jest on zaniedbywany.

Jak podaje portal womenshealth.pl następnymi chorobami, z których diagnozami mają problem lekarze, są dolegliwości związane z naszym układem krążenia, a dokładniej sercem. Tyczy się to szczególnie pań, ponieważ wciąż obecne jest przekonanie, że na choroby kardiologiczne chorują głównie mężczyźni. Przez to nawet typowe objawy pojawiające się u młodych pań, tłumaczone są, chociażby nerwicą.

Na takiej liście nie mogło zabraknąć endometriozy, do której zdiagnozowania niezbędne jest wykonanie badania laparoskopowego. W USA kobiety na postawienie odpowiedniej diagnozy potrafią czekać nawet 7 lat. Niestety w Polsce wcale nie jest lepiej, ponieważ przyczyn objawów pojawiających się przy tej chorobie jest bardzo dużo.

Ostatnia choroba jest fibromylagia, która dotyka kobiety nawet 9 razy częściej niż mężczyzn. Jej najczęstszymi objawami jest uczucie zmęczenia, lęki, problemy ze snem i bóle w różnych częściach ciała. Często są one mylone z efektami nadmiernego stresu lub innymi chorobami. Dlatego też warto o nich pamiętać i gdy zauważymy je u siebie upewnić się u lekarza, czy na pewno jesteśmy zdrowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lekarze nie mogli uwierzyć własnym oczom. W ciele pacjenta znaleziono 700 pasożytów
  2. Na diagnozę czekał 11 lat. "Takich historii jak moja jest wiele – powolna eutanazja, bez prawa do resztek godności"
  3. 6 objawów, które pojawiają się nawet miesiąc przed zawałem. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Kilkumiesięczne dziecko krzyczało z bólu. Lekarze odesłali dziewczynkę do innego szpitala

Następny artykuł