Choorby wpływające na nasze włosy
fot. pxfuel.com
Autor Karol Zaborowski - 28 Grudnia 2019

Choroby objawiające się wypadaniem włosów. Nie zawsze jest to łysienie

Choroby wywołujące wypadanie włosów nie zawsze muszą mieć podłoże dermatologiczne, chociaż tak właśnie powinno być na pierwszy rzut oka. W niektórych wypadków zmiany w obrębie naszej fryzury mogą świadczyć o naprawdę niebezpiecznych schorzeniach.

Choroby mogą mieć niekiedy bardzo nieoczywiste objawy, które potrafią zmylić nawet lekarza. Niektóre z nich objawiają się właśnie poprzez wypadanie włosów, mimo że ich podłoże nie jest dermatologiczne. Co więcej, ich lista nie kończy się jedynie na łysieniu plackowatym, czy też trichotillomanii, w której chorzy odczuwają niekontrolowany przymus do wyrywania swoich włosów.

Na kondycję naszych włosów ma wpływ wiele czynników, do których zaliczyć można, chociażby odpowiednią pracę naszych naczyń krwionośnych, lub prawidłową gospodarkę hormonalną. Oczywiście jest ich o wiele więcej, ale już to pokazuje, jak wiele chorób, może mieć wpływ na stan naszej fryzury.

W Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotychW Boże Narodzenie zmarła 15-letnia Gabrysia. Na jej leczenie Polacy uzbierali 4 miliony złotychCzytaj dalej

Choroby objawiające się zmianami naszych włosów

Pierwsza na liście jest cukrzyca, która nazywana jest już chorobą cywilizacyjną. Zbyt duży poziom cukru we krwi sprawia, że nasza krew gęstnieje, przez co cebulki włosów nie otrzymują wszystkich niezbędnych elementów i ich praca przebiega nieprawidłowo. Dodatkowo hiperglikemia uszkadza nasze naczynia krwionośne, co również wpływa na odżywianie naszych włosów.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wzmianki o łuszczycy skóry głowy, która jest chorobą autoimmunologiczną. Jednak objawia się właśnie zmianami na naszej skórze. Poprzez pojawiające się stany zapalne z charakterystycznymi łuskami chorzy mogą obserwować u siebie wzmożone wypadanie włosów. Dodatkowo silny świąd i drapanie powstających zmian skórnych również prowadzi do przerzedzenia się naszej czupryny.

Choroby tarczycy również wpływają na kondycję naszych włosów. W przypadku niedoczynności włosy są wysuszone i łamliwe, natomiast nadczynność tego gruczołu wywołuje łojotok. Również toczeń rumieniowaty układowy objawiać się może nadmiernym wypadaniem włosów. Choroba atakuje wiele narządów i niestety pełne wyleczenie nie jest na ten moment możliwe. Jak podaje portal medonet.pl, 90% chorych przeżywa jedynie 10 lat.

Nie można też zapominać o anemii, która wpływa na nasze cebulki włosowe podobnie jak cukrzyca. Jednak w tym wypadku naszym włosom brakuje po prostu tlenu, który transportowany jest przez czerwone krwinki, a dokładniej zawartą w nich hemoglobinę. Wypadanie włosów może być również zwiastunem zespołu policystycznych jajników, który dotyka nawet 13% kobiet na całym świecie. Innymi objawami tej choroby są zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie typu męskiego i trądzik.

Wypadałoby również wspomnieć o takich schorzeniach jak łojotokowe zapalenie skóry oraz chorobie Addisona, która wywoływana jest przez przewlekły niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Jak widać chorób, które objawiać się zmianami w obrębie naszych włosów jest całkiem sporo. Oczywiście do postawienia diagnozy nie wystarczy większa ilość wypadających włosów na szczotce, ale może to stanowić sygnał, że warto udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion
  6. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion

Następny artykuł