Choroby przenoszone przez pocałunek
fot. pixabay.com/Bessi
Autor Karol Zaborowski - 29 Listopada 2019

Choroby, którymi możesz zarazić się przez pocałunek. Niektóre z nich pozostają z nami na lata

Choroby mogą się przenosić na wiele sposobów. Często się mówi o drodze kropelkowej, ponieważ to tak zarażamy się między innymi grypą oraz przeziębieniem. Jednak są również takie choroby, które możemy złapać przez pocałunek.

Choroby przenoszone w ten sposób najczęściej nie stanowią niebezpieczeństwa dla osób dorosłych, jednak trochę inaczej ma się w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Zapewne wiele osób myśląc o chorobach przenoszonych przez pocałunek, przypomniało sobie o opryszczce. Jest to jak najbardziej słuszny trop, jednak nie jest to jedyna dolegliwość, którą możemy złapać w ten sposób.

Pocałunek służy nam najczęściej do przekazywania uczuć i nie ukrywajmy, że po prostu lubimy się całować. Jest to dla nas przyjemne, a według specjalistów w ten sposób w czasach pierwotnych miało dochodzić do wymiany drobnoustrojów pomiędzy parą, zanim kobieta zaszła w ciążę.

Gif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 seriiGif wycofał z aptek popularny lek. Problem dotyczy ponad 40 seriiCzytaj dalej

Choroby przenoszone przez pocałunek

Wyżej wymieniona opryszczka to dopiero jedna choroba, którą można się zarazić przez pocałunek. Co więcej, warto wiedzieć, że wirus, który ją wywołuje, przechodzi z osoby na osobę, zanim jeszcze pojawią się wyraźne zmiany na naszych ustach. Dodatkowo nawet po tym, jak wyleczymy nieestetycznie wyglądającą opryszczkę, to wirus nadal jest obecny w naszym ciele, ale w stanie utajenia.

Kolejną chorobą przenoszoną w ten sposób jest mononukleoza, która sama w sobie nie jest jakąś groźną chorobą, jednak u osób z osłabioną odpornością może wywoływać niebezpieczne powikłania. Co więcej, same objawy choroby najczęściej znikają po 2 tygodniach, ale pełen powrót do zdrowia zająć może nawet 3 miesiące.

Następna na liście jest angina, która każdego roku dotyka tysiące, jak nie miliony osób. Każdy, kto choć raz na nią chorował, ten doskonale wie, jak bardzo jest to uciążliwa choroba. Choć początkowo przypomina zwykłe przeziębienie, to bardzo szybko chory odczuwa niezwykle silny ból gardła, a na jego migdałkach często pojawiają się zmiany ropne. Zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym powinniśmy uważać na anginę, a wiedząc, że nasza druga połówka na nią cierpi, na jakiś czas odpuścić czułe pocałunki.

Ostatnia na liście jest próchnica. Jak podaje portal Onet.pl, niektórzy specjaliści uważają, że bakterie odpowiedzialne za jej powstawanie mogą przenosić się wraz ze śliną poprzez pocałunek. Niestety obecnie próchnica jest prawdziwą plagą, a szczególnie wśród dzieci. Aktualnie trwają wciąż badania sprawdzające tę tezę, jednak te przeprowadzone do tej pory, zdają się jednoznaczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy opracowali najlepszy sposób na kaca. Do jego przygotowania wystarczą 3 składniki
  2. Na zapalenie błony śluzowej żołądka cierpią miliony Polaków. 10 objawów, które powinny nas zaniepokoić
  3. 6 ćwiczeń, które złagodzą ból rwy kulszowej. Wszystkie z nich wykonasz w swoim domu
  4. Smog wpływa na ciśnienie krwi? Wyniki badań są jednoznaczne

Następny artykuł