choroby weneryczne
unsplash_Martha Dominguez de Gouveia
Autor Aneta Młodawska - 8 Lutego 2020

Gwałtowny wzrost zachorowań. Choroby weneryczne rozprzestrzeniają się błyskawicznie

Choroby weneryczne, które przenoszone są drogą płciową, należą do najczęstszych chorób zakaźnych. Jedyną metodą zapobiegania chorobom wenerycznym jest odbywanie stosunków zabezpieczonych prezerwatywą, unikanie przygodnego seksu i regularne wykonywanie badań. Pomimo ostrzeżeń specjalistów, w ciągu ostatnich lat odnotowano wzrost zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Choroby weneryczne wywoływane są przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych, a ryzyko choroby jest zdecydowanie większe, gdy stosunek płciowy odbywa się bez żadnych zabezpieczeń.

Szacuje się, że co roku nawet 15 milionów osób w samej Europie zaraża się chorobami wenerycznymi. Wśród najczęściej występujących jest kiła, rzeżączka, chlamydioza czy wirusy HIV, HPV i opryszczka narządów płciowych. Autorzy raportu „The State of the Nation” alarmują, że od czasu II wojny światowej nastąpił nagły wzrost zakażeń chorobami wenerycznymi. Na czele tego rankingu są syfilis i rzeżączka. Według autorów raportu w samej tylko Wielkiej Brytanii w 2018 roku zdiagnozowano 500 tys. infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Widok, którego położne nie zapomną do końca życia. Na świat przyszedł bardzo nietypowy noworodekWidok, którego położne nie zapomną do końca życia. Na świat przyszedł bardzo nietypowy noworodekCzytaj dalej

Choroby weneryczne wciąż stanowią poważny problem

Rzeżączka to jedna z najczęstszych niewirusowych chorób przenoszonych drogą płciową. Jak podaje portal.abczdrowie.pl liczba zdiagnozowanych przypadków rzeżączki jest najwyższa od II wojny światowej. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zachorowań wzrosła o co najmniej 249 proc. Kiła zaś jest cykliczną chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie o nazwie krętek blady. Według badań Public Health England ilość przypadków infekcji syfilisem wzrosła o około 165 proc. Okazuje się również, że najwięcej przypadków zarejestrowano wśród młodych osób, a także ludzi pochodzenia karaibskiego i afrykańskiego. W grupie największego ryzyka są mężczyźni homoseksualni oraz biseksualni stanowiący 75 proc. zarażonych syfilisem.

Eksperci wskazują na zagrożenie płynące z uprawiania seksu pod wpływem narkotyków, którego efektem może być niestosowanie prezerwatyw i innych środków ostrożności. Autorzy raportu „The State of the Nation” apelują do brytyjskiego rządu o działania w tym zakresie. Widzą oni konieczność działań na rzecz poprawy aktualnego stanu opieki medycznej w zakresie zdrowia seksualnego i świadomości zagrożeń chorobami przenoszonymi drogą płciową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Nie żyje gwiazda Polsatu. Zmarła zaraz po zdjęciach
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Gdy skończyła 18 lat, jadła tylko po trzy jabłka dziennie prawie przez rok. Jej wygląd powala

Następny artykuł