Choorby weneryczne: profilaktyka
Autor Karol Zaborowski - 27 Września 2019

Jak uniknąć chorób wenerycznych?

Mogłoby się wydawać, że choroby weneryczne stały się już jedynie przykrym wspomnieniem na kartach historii medycyny. Jednak wiele z nich jest wciąż obecnych i raczej tak prędko nie zniknął z naszego życia.

Choroby weneryczne często są ostatnią rzeczą, o której myślimy, kiedy decydujemy się na zmianę naszego partnera seksualnego. No bo przecież kto w dzisiejszych czasach choruje na tego typu schorzenia. Niestety prawda może mocno zaskoczyć osoby lubiące się w przypadkowych zbliżeniach, zwłaszcza jeżeli zapomnimy o jednej małej rzeczy. Chociaż na zarażenie chorobą weneryczną narażone są również dzieci, które właśnie mają przyjść na świat, ponieważ do kontaktu z patogenem może dojść podczas samego porodu.

Choroby weneryczne, które przetrwały próbę czasu

Medycyna cały czas idzie do przodu, a co za tym idzie nasza świadomość dotycząca zdrowia i profilaktyki wielu chorób. Jednak temat chorób wenerycznych jest przez wiele osób, bardzo często pomijamy, przez co w chwilach uniesieniach, często zapominamy o zdrowym rozsądku.

Chorobami wenerycznymi określamy te schorzenia, które przenoszone są drogą płciową. Należą do nich AIDS, opryszczka, chlamydia, rzeżączka, kiła oraz WZW typu B. Tą samą drogą możemy zarazić się również wirusem HPV, który odpowiedzialny jest za powstawanie raka szyjki macicy.

Zapewne wielu z nas słyszało już te nazwy tych chorób, a mimo to często ich profilaktyka jest traktowana bardzo po macoszemu. Oczywiście najpewniejszym sposobem uniknięcia tych chorób jest brak seksu z osobą zarażoną. Jednak nie każda osoba chora, zdaje sobie ze stanu swojego zdrowia. Dlatego też tak ważne jest stosowanie prezerwatyw, które co prawda nie dają pewności, że się nie zarazimy, ale wciąż znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo zakażenia.

Niestety nie wszyscy dbają podczas seksu o swoje bezpieczeństwo, co sprawia, że co roku osób zarażonych przybywa i to w zawrotnym tempie. Najgorsze jest jednak to, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo mogą być one dla nas niebezpieczne, jeżeli będziemy zwlekać z wizytą u lekarza.

Następny artykuł

Powiązane artykuły