chrapanie sposoby
fot. https://unsplash.com/ Isabella and Louisa Fischer
Autor Natalia Niewczas - 24 Października 2020

Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać

Choć chrapanie może dotyczyć niemal połowy Polaków, niewiele osób szuka dla wstydliwego problemu rozwiązania. Mimo że chrapanie z reguły nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, towarzyszący mu niekiedy bezdech jest już potencjalnie problematyczny. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na to, by raz na zawsze pożegnać się z chrapaniem.

O ile chrapanie samo w sobie, choć uciążliwe, nie zagraża zdrowiu pacjenta, to towarzyszące mu niekiedy bezdechy potencjalnie mogą prowadzić do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. O bezdechu mówimy wtedy, gdy po wyraźnym nasileniu odgłosów chrapania, dźwięki momentalnie ustają, by po chwili powrócić ze zdwojoną siłą. Nawracające przerwy w oddychaniu powodują niedotlenienie niektórych organów. To jeden z powodów, dla których chrapaniem warto się zająć.

Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniemAndrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniemCzytaj dalej

Choć niepozorne, chrapanie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem

Nieprzyjemne dźwięki chrapania to jedno, a bezdech, jaki niekiedy mu towarzyszy - drugie. Niektórzy twierdzą, że do głośnych odgłosów idzie się przyzwyczaić. Ze względu na zdrowie, zamiast je tolerować, lepiej jest pozbyć się ich na stałe. Gdy chrapaniu towarzyszą bowiem przerwy w oddychaniu, organizm jest narażony na niedotlenienie (zwłaszcza niedotlenienie mózgu, serca czy nerek).

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, niedotlenienie organów może prowadzić z kolei do chronicznego zmęczenia i niewyspania. Co więcej, bezdechy niekiedy są przyczyną arytmii czy nadciśnienia tętniczego. Na szczęście potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia problem z chrapaniem da się wyeliminować.

Najczęstsza przyczyna chrapania może zaskoczyć. Na wydawanie drażniących dźwięków ma bowiem wpływ styl życia pacjenta. Przed podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, warto wprowadzić kilka prozdrowotnych zmian i zobaczyć, czy dobre nawyki same nie rozwiążą problemu.

Kluczowa jest w tym przypadku pozycja, w jakiej śpimy. Spanie na wznak (na plecach) nie jest zalecane osobom, które chrapią, a co za tym idzie, mogą doświadczać bezdechów. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się spanie na boku.

Równie ważne (a przy tym skuteczne) może okazać się wprowadzenie prozdrowotnych zmian w diecie - osoby z nadwagą chrapią bowiem znacznie częściej, niż osoby o prawidłowym BMI. Co więcej, utrzymanie właściwej masy ciała poprawi napięcie mięśni.

Dzisiaj grzeje: 1.Od soboty cała Polska stanie się czerwoną strefą? Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
2.Ujawniono, ile ma na koncie fundacja Tadeusza Rydzyka. Sumy nie mieszczą się w głowie
3. WHO popełniło karygodny błąd w sprawie koronawirusa? Wielu rwie włosy z głowy po miażdżącej opinii naukowców

WHO ostrzega. WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"Czytaj dalej

Odpowiednie przygotowanie do snu również może skutecznie zwalczyć problem chrapania, w tym wybór poduszki (powinna być płaska, najlepiej anatomiczna, dopasowująca się do ciała użytkownika). Warto zadbać także o optymalną temperaturę w pomieszczeniu (ok. 20 stopni Celsjusza) i często je wietrzyć, co zapobiega wysuszaniu błon śluzowych.

Przyczyną chrapania mogą być używki. W związku z tym, by wyeliminować problem, zaleca się ich odstawienie. Przez zawartą w papierosach nikotynę ślina może odkładać się bowiem w tchawicy i krtani, co dodatkowo podrażnia wrażliwe błony śluzowe i utrudnia prawidłowe oddychanie.

Jeżeli wprowadzenie prozdrowotnych nawyków i zmian nie wpływa na poprawę sytuacji, należy skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach za chrapanie odpowiadają bowiem zlokalizowane w nosie polipy wymagające usunięcia czy przerośnięte migdałki.

Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazuOgromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pod osłoną wczorajszych strajków, Sejm przeforsował niepokojącą ustawę. Dotyczy niemal nas wszystkich
  2. Rząd podjął kluczową decyzję odnośnie nauczania zdalnego. Chaos w szkolnictwie, nikt się nie spodziewał
  3. Minister Zdrowia przekazał złe wieści. Już w przyszłym tygodniu może nas czekać gigantyczny wzrost zachorowań
  4. Adam Niedzielski przygotowuje się na najczarniejszy scenariusz. Szpitale tymczasowe w każdym mieście wojewódzkim
  5. Pilny apel do wszystkich chorych od lekarza rodzinnego. "Ludzie, chodźcie do nas, na co czekacie?"
  6. Niedawno był ślub, teraz Martyna Wojciechowska przekazała kolejną radosną wiadomość. Fani są zachwyceni
  7. Wczorajszy protest mijał wiele starszych osób. Nie takich reakcji spodziewali się demonstranci

Następny artykuł