chrapanie: przyczyny
fot. flickr.com/ Stanley Wood
Autor Karol Zaborowski - 27 Grudnia 2019

Przyczyny chrapania. Nie zawsze mają związek z zatkanym nosem

Chrapanie może być bardzo uciążliwe dla osób z delikatnym snem. Co prawda, osoba chrapiąca nie zawsze jest świadoma dźwięków, które wydaje podczas snu, jednak partner lub partnerka bez wątpienia je usłyszy.

Chrapanie może się wydawać niegroźną dolegliwością, która może jedynie wpłynąć na sen naszych domowników. Jednak w niektórych przypadkach prowadzi do bezdechu sennego, który już stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Z tego też względu, jeżeli ktoś w naszym domu narzeka, na nasze głośne chrapanie, to powinniśmy starać się coś z tym zrobić.

Oczywistą przyczyną chrapania jest zatkany nos, z którym szczególnie często mają problem alergicy. Jednak wpływ na przepływ powietrza przez nasze drogi oddechowe ma również wpływ kształt naszej przegrody nosowej, a nawet zapalenie zatok. W przypadku nawracającego kataru alergicznego i przewlekłego zapalenia zatok pomóc mogą odpowiednie leki. Natomiast krzywa przegroda nosowa wymaga już zabiegu chirurgicznego.

Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”Tragedia tuż przed świętami. „Umarła po 10 dniach walki. Jej dzieci w wieku 7- i 2-lat spędzą święta bez mamy”Czytaj dalej

Chrapanie może mieć wiele przyczyn

W niektórych przypadkach chrapanie może się pojawić, nawet jeżeli na co dzień nie mamy z nim problemu. Tak właśnie jest przy piciu alkoholu, które wywołuje rozluźnienie się naszych mięśni gardła, przez co pojawia się właśnie chrapanie. Istotna jest również pozycja, w której śpimy. Jeżeli mamy skłonności do chrapania, to powinniśmy unikać spania na plecach, ponieważ w takiej pozycji opada nasz język, który może utrudniać przepływ powietrza.

Co więcej, nawet kształt naszego podniebienia, na który nie mamy wpływu może wpływać na to, czy zaczniemy kiedyś chrapać. Szczególnie osoby z niższym, grubszym i bardziej miękkim podniebieniem mogą w przyszłości zmagać się z takim problemem.

Także nasza waga ma wpływ na chrapanie. Jak podaje portal onet.pl, osoby z nadwagą oraz otyłością znacznie częściej chrapią od osób z prawidłową wagą. Wynika to z tego, że nadmiar tkanki tłuszczowej, która odkłada się w naszej szyi, podczas snu naciska na ściany gardła, utrudniając przepływ powietrza. Podobnie jest w przypadku powiększonej tarczycy.

Jak widać przyczyn chrapania, jest naprawdę sporo i określenie, które są odpowiedzialne za naszą dolegliwość, może nie być takie łatwe. Jednak warto walczyć z chrapaniem zarówno, aby nasi domownicy mogli lepiej spać, jak i ze względu na własne zdrowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat w domu Justyny Steczkowskiej. Nie jest dobrze, ręce same opadają
  2. Emeryci mogą odetchnąć z ulgą. Podjęto decyzję w sprawie świadczeń na 2020
  3. Mamy łzy w oczach. Ksiądz odmówił chrztu umierającego dziecka z jednego, podłego powodu
  4. Lekarze musieli amputować rękę. Wszystko przez zanieczyszczone sushi
  5. Najczęstszy błąd rodziców podczas Wigilii. 3-latka pilnie trafiła do szpitala na SOR
  6. Już nie ma wątpliwości. W nocy zapadła decyzja w sprawie Pawła Królikowskiego, ogromnie współczujemy rodzinie

Następny artykuł